„Letěli jsme dvě hodiny a měli krásné počasí," svěřil se krátce po příletu pilot jedné z pěti F-16 Sezgin Göksu. Podplukovník, který má zkušenosti ze cvičení NATO v Itálii či nasazení v Kosovu je součástí pětatřicetičlenné turecké jednotky.

Turečtí piloti nebyli jediní, kteří v pátek dosedli na náměšťské letiště. Krátce před nimi tam přistály také tři slovinské letouny Pilatus PC-9 a odpoledne poté ještě německý proudový letoun Learjet L-35.

„Ve středu přiletěli Slováci s L-39 Albatros a vrtulníky 
Mi-17. Ve čtvrtek dorazila polská Su-22," informovala mluvčí RARO 2013 Jolana Fedorková.

Letecká fáze začne v pondělí

Přípravná fáze vyvrcholí v neděli, kdy by již na místě měly být všechny letouny. V pondělí zahájí letovou činnost. Ta bude pokračovat do čtvrtka 19. září mezi devátou hodinou ranní a jedenáctou v noci, s minimalizací letů v sobotu a v neděli v okolí letiště.

„Jde o to si procvičit nejnovější postupy, naučit se nové věci a zároveň je to i výzva pro piloty. Navigace na vašem území je mnohem těžší, než u nás," řekl o cvičení slovenský pilot Radovan Cingel.

Cvičení je zaměřeno hlavně na výcvik 186 předsunutých leteckých návodčích, kteří budou do konce roku 2014 plnit úkoly v Afghánistánu. „Předsunutým leteckým návodčím navozujeme situace blízké reálnému nasazení tak, aby byli připraveni plnit úkoly při vedení soudobých vojenských operací. Klíčovou roli plní při podpoře pozemních jednotek – vyhodnocují situaci na bojišti, zabezpečují informační tok a na základě rozhodnutí velitele vyžadují leteckou podporu, řídí pohyb letounů ve vzdušném prostoru a následně je navádějí na cíl. Tím se snaží vyloučit účinky zbraní na civilní obyvatelstvo, vlastní či koaliční jednotky," popsal činnost návodčích ředitel cvičení za AČR plukovník Zdeněk Bauer.

Cvičení má prověřit připravenost návodčích v rozličných situacích od napadení jednotky nepřítelem v zastavěném prostoru až po nastřelení kolony vozidel na volném prostranství. Scénář cvičení vychází z posledních informací a zkušeností z bojiště v Afghánistánu. „Abychom navodili realitu, budou kromě leteckých jednotek do cvičení zapojeny i pozemní síly v roli vlastních vojáků i jednotek protivníka," řekl Bauer.

Rozsah cvičení bude obdobný jako loni. Hlukovou zátěž obyvatel v okolí základny by mělo omezit rozložení letové činnosti na více míst. „Část letounů bude působit i ze své domovské letecké základny v Čáslavi, vrtulníky z předsunuté plochy ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá a maďarské letouny JAS-39 Gripen ze základny Kecskemét," dodal Bauer.