„Jsme kontaktní muzeum, lidé u nás uvidí a sáhnou si na to, co v jiných muzeích nenajdou. Budeme rádi, když budou spokojeni," řekl vedoucí muzea Zdeněk Svobodník. Muzeum bude o prázdninách přístupné denně od deseti do osmnácti hodin. Návštěvníci si mohou mimo jiné prohlédnout i zajímavé prototypy letounů Iljušin Il-14 či dopravního letadla L-610, které v sedmdesátých letech vyvíjela společnost Let Kunovice pro ČSA a armádu, do výroby ale nikdy zařazeno nebylo.

Další stroje budou na čtyřhektarové ploše pod širým nebem u Koněšína postupně přibývat. „Během prázdnin jich přibude zhruba deset, poté budeme muzeum dále rozšiřovat na další sezonu," zmínil Svobodník. Letecké muzeum se do Koněšína přemístilo z Olomouce. Tam fungovalo od roku 2009, pak ale dostalo od vedení města kvůli špatnému technickému stavu hangárů výpověď. Nejsilnější sezonu mělo muzeum v roce 2012, kdy jeho provozovatelé napočítali deset tisíc návštěvníků. Věří, že se na zájem podaří navázat.

„Obec je nám nakloněná, na Vysočině navíc technických památek moc není. Zajímavostí u nás je také třeba to, že máme bitevní vrtulník MI-24, které v modernizované podobě slouží v Náměšti nad Oslavou, tedy v těsné blízkosti radarové základny," dodal Svobodník. Provozovatelé muzea dlouhodobě spolupracují s Vojenským historickým ústavem, od kterého mají některé stroje v dlouhodobé zápůjčce. Náklady na provoz chtějí pokrýt ze vstupného. V plánu mají i mimořádné akce, dětské dny, srazy veteránů a podobně. Radarku získali do dlouhodobého pronájmu od obce v polovině května.