„Tělocvična vznikala v památkové zóně, kde povolit novou stavbu bývá velký problém. Památkáři měli velice vyhraněné názory k tomu, jak má tělocvična vypadat. Museli jsme udělat hodně kompromisů,“ řekl náměšťský starosta Vladimír Měrka.

Místa vedle školy nebylo mnoho. Vstříc ale vyšla farnost, která se školou sousedí. Umožnila odkup části pozemku, a díky tomu má hala nezbytné sociální zázemí a šatny. Podzemním podlažím je pak propojena se školní budovou, žáci se tak na hodinu tělocviku dostanou takzvaně suchou nohou.

Stavbu provázela řada těžkostí. Archeologický výzkum ji zdržel o déle než dva měsíce. Zával ve výkopu pak zasypal dělníka, bagrista ho naštěstí dokázal včas vyprostit. Lehké nebylo ani financování stavby. Město se opakovaně ucházelo u ministerstva školství o dotaci. Marně. „Žádali jsme asi na špatném místě,“ utrousil starosta Měrka v narážce na manipulace se státními dotacemi na podporu sportu, kterými se později začala zabývat policie. Peníze zastupitelé nakonec vyčlenili z městského rozpočtu. Tělocvična vyšla na 13 milionů a osm set tisíc korun. Stavět se začalo loni na jaře, hotovo bylo i s venkovními úpravami v srpnu 2018. Právě díky letopočtu s osmičkou na konci, který se váže ke stému výročí republiky, dostala tělocvična název Jubilejní.

Ředitelka školy Hana Rousková doufá, že nové prostory probudí u dětí nadšení ke sportu. „Snad v budoucnu budeme vídat na bedně více našich žáků,“ usmála se.

Cvičební prostory ale budou využívat i různé sportovní kluby, kterých je Náměšti nad Oslavou celá řada. Termíny už mají zamluvené florbalisté, volejbalisté, vyznavači badmintonu, rodiče cvičící s dětmi a další vyznavači pohybu. A v neposlední řadě získá svůj prostot i taneční obor místní základní umělecké školy. Vzniká z místnosti, kterou škola dosud využívala k hodinám tělocviku. Koncem září tam bude hotový baletní sál se speciálním povrchem, tyčemi a zrcadlovou stěnou.