Jarní mrazivé počasí udělalo na Náměšťsku své, takže i jablka na moštování se z poloviny musela přivézt z druhého konce Vysočiny. Zájem o vystavované kousky dýní, zeleniny, kuriózních druhů ovoce, sukulentů a bonsají byl ale letos opět o mnoho větší než v minulých letech. Zvláště po moštu byla poptávka tak velká, že za hodinu nebylo co ochutnat. O burčáku a baleném cukroví nemluvě, to bylo pryč ještě dříve.

A tak se návštěvníci museli spokojit alespoň s pohledem na úžasné výpěstky, které pěstitelé z Náměště a okolí přinesli ukázat. Nikdo ale neodešel s prázdnou, protože za svou návštěvu obdržel při odchodu alespoň vzorek chutných brambor k obědu.

Vybraných 150 hodnotitelů zvolilo jako nejzajímavější výstavní kousek „Hruškovou dýni“ paní Sobotkové z Březníka, druhé místo obsadila pětačtyřicetikilová dýně „Goliáš“ paní Plecité z Ocmanic a na třetím místě se umístily sukulenty pana Kafky z Náměště.

Některé z vystavených exponátů pak posloužily ještě druhý den při mši svaté v kostele svatého Jana Křtitele jako dary při poděkování za úrodu. Poděkování patří ale také všem, kteří přinesli své exponáty ukázat, nebo přispěli při přípravě této již tradiční oslavy podzimní úrody. „Pokud i vy máte doma něco zajímavého, tak za rok sledujte pozorně tisk, protože příští rok kolem svatého Václava se uskuteční Jablkobraní už podesáté a pořadatelé se na toto výročí určitě náležitě připraví,“ vzkazuje organizátor Jaroslav Hrubý.