Vyzkoušet si sami můžete desítky interaktivních exponátů, díky nimž pochopíte podstatu některých přírodních zákonů. Rovněž tak si lze prověřit svoje smysly v rébusech a nejrůznějších hlavolamech.

U zahájení kuriózní výstavy asistovali také dva ze studentů čtvrtého ročníku školy, Michal Halačka a Vojtěch Ustohal. „Je to parádní nápad, je výborné, že výstava je teď právě v Třebíči. Město se tím zviditelní a pro nás je to možnost si užít,“ říká druhý z nich.

Prověřit si můžete například rychlost svých reakcí, provést kuličku složitým labyrintem nebo prolnout svůj obličej s obličejem svého partnera. Návštěvníky překvapí také řada skládaček a optických klamů. Exponáty putovní výstavy jsou zapůjčeny z libereckého science centra iQpark. Po Praze a Ostravě zavítala expozice nyní do Třebíče. Dopoledne je program vyhrazen pro návštěvy škol, v odpoledních hodinách je otevřeno pro veřejnost. Podle pořadatelů zpestří výstavu výuku podle Komenského hesla „Škola hrou“. Podporuje totiž kreativitu a logické myšlení. Žáci a studenti tak mají možnost „osahat“ si technické jevy, o kterých slýchávají ve výuce jenom teoreticky.

Výstava Hry a klamy je situována ve velkém sále Střední průmyslové školy technické na ulici Manželů Curieových. Otevřena je ve všední dny od 9 do 18 hodin. Potrvá do 29. ledna.

IVAN PŘIBÍK