Kolona vozidel se v pondělí v půl jedenácté dopoledne táhla od nákupního centra za městem až dolů k Bráfově třídě ve středu Třebíče. Pro běžný provoz zůstaly na půl roku zavřené tři ulice, které do Znojemské ústí: Březinova, Křížkovského a Janouškova. Je v nich také omezeno parkování. Smějí tam pouze autobusy veřejné dopravy, záchranka, hasiči, policie, popeláři a rezidenti.

„Tato verze značení v oblasti Znojemské je na první týden. Po týdnu se situace vyhodnotí s tím, že policie dala podmínku: pokud se ukáže, že tok automobilů směřuje jinak, než se očekávalo, bude se adekvátně reagovat,“ řekl třebíčský starosta Pavel Pacal.

Policie a žluté čáry u viaduktu

Pod železničním viaduktem u Nádražní ulice řídí dopravu policisté. Po Janouškově ulici totiž po dobu uzavírky jezdí veškeré autobusy na dopravní terminál u vlakového nádraží, na což nejsou řidiči zvyklí. Policisté jim uvolňují cestu. Musí vždy zastavit oba směry hlavní kolony.

„Policisti budou řídit dopravu u viaduktu jen zpočátku, než se řidiči naučí brát na vědomí vodorovné dopravní značení. Mám na mysli ty žluté čáry na vozovce, které ukládají, aby při koloně, která tam bude, protože Znojemská víc aut nepojme, tak aby ten žlutý prostor zůstal volný,“ vysvětlil starosta Pacal.

Dále nesmí běžná doprava jezdit přes koleje u starého hřbitova ve směru od ulice Svatopluka Čecha. Povolení je pouze pro dopravní obsluhu. V některých ulicích, například Sušilově nad kolejemi, je omezené parkování.

Kudy jezdí autobusy MAD

Linka 1

z centra …, Karlovo nám., Nádražní, Žel. st. (st.9), Demlova,školka, … (přesně jako doposud)

do centra …, Znojemská, Žel. st. (st.9), Nemocnice, Bráfova, Karlovo nám., …

Linka 4

z centra …, Karlovo nám., Komenského nám., Bráfova, Žel. st. (st.6), Březinova, Kosmákova, U Lípy, …

do centra …, U Lípy, Kosmákova, Březinova, Žel. st. (st.9), Nemocnice, Bráfova, Komenského nám., Karlovo nám., …

Linka 10

z centra …, Karlovo nám., Bráfova, Žel. st. (st.6), Křížkovského, Jiráskova, …

do centra …, Jiráskova, Žel. st. (st.9), Nemocnice, Bráfova, Karlovo nám., …

Linka 13

z centra Karlovo nám., Komenského nám., Bráfova, Žel. st. (st.6), Březinova, Kosmákova, U Lípy, …

do centra …, U Lípy, Kosmákova, Březinova, Křížkovského, Žel. st. (st.9), Nemocnice, Bráfova, Komenského nám., Karlovo nám.

Linka 14

z centra …, Karlovo nám., Bráfova, Žel. st. (st.6), Znojemská/Demlova, školka, …

do centra …, Znojemská, Křížkovského, Žel. st. (st.9), Nemocnice, Bráfova, Karlovo nám., …

Tu a tam se objeví kamion či návěs s kládami dřeva i v Kubišově nebo Demlově ulici. Pokoušejí se tudy prokličkovat, aby se vyhnuly objížďce, která pro těžkou dopravu vede přes Vladislav, Číměř a po dukovanské výpadovce II/351 zpět do Třebíče. Autobusy ČEZ po této trase pokračují směr Jaderná elektrárna Dukovany.

Vysoká auta mají odjakživa zákaz průjezdu po Znojemské ulici kvůli nízkému viaduktu u nádraží. Aby tam přece jen nějaké nesjelo a nezpůsobilo úplný kolaps dopravy, tomu brání nově osazené kovové rameno naproti Veškrnově cukrárně.

Rovněž některé linky městských autobusů (MAD) musely být přetrasovány. Je dobré si proto nastudovat výlukové jízdní řády, protože se nejezdí mezi zastávkami Hrotovická a Nemocnice.

„Autobusy MAD objíždějí dotčený úsek přes dopravní terminál a ulicemi Svatopluka Čecha a Janouškova (do centra) a Znojemská (z centra),“ upozorňuje dopravce.

Náhradou za zastávku Nemocnice obsluhují městské autobusy nejbližší stanoviště od nemocnice na dopravním terminálu - má číslo 6. Obvyklé stanoviště číslo 8 je bez obsluhy.

Na samotném mostě u nemocnice se od prvního dne pracuje. Pod touto mimoúrovňovou křižovatkou je zachován průjezd v obou směrech. Jen je vozovka zúžená.

Na Bráfově třídě v úseku u gymnázia byl v pondělí dopoledne v době velké kolony ve Znojemské ulici provoz relativně normální a bez front. Největší klid pak panoval v parčíku u gymnázia, kde tradiční osazenstvo laviček jako každý den s velkým nadhledem sledovalo život v centru města. Nejlepší je teď zkrátka chodit po Třebíči pěšky.

-----------------

V sekci Info pro cestující jsou výlukové jízdní řády a výlukové schéma tras linek.

Časové polohy jednotlivých spojů jsou vesměs stejné, ve směru do centra odjíždí autobusy až o 2 minuty dříve, z centra přijíždí do konečných zastávek o 1-2 minuty později.

Zdroj: MAD Třebíč