Do historie Hrotovic se smutně zapsal i konec druhé světové války. 8. května 1945, na samém konci války, došlo k tragédii, kdy při výbuchu omylem shozené bomby zahynulo 114 občanů a 36 sovětských vojáků.

Počet obyvatel: 1768

Smutnou událost připomíná kamenný kříž a pomník uprostřed náměstí a také pomník na čelní straně zámku.

Hrotovice - Slavětice. V dezolátním stavu jsou po zimě některé silnice na Vysočině. Nezbytně potřebují opravy. Potvrdila to anketa Deníku Vysočina.
Nejhorší silnice Vysočiny: mezi čtenáři vyhrál úsek ze Slavětic do Hrotovic

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Zvěřinův rodný dům v Hrotovicích ještě donedávna představoval hlavně jeho obrazy a pozůstalost. Možná už za dva roky ale návštěvníkům nabídne širší expozici.František Bohumír ZvěřinaZdroj: Archiv města HrotoviceRodák: František Bohumír Zvěřina
Narodil se roku 1835 v Hrotovicích, zemřel v prosinci 1908 ve Vídni. Byl malířem a kreslířem, především znázorňoval slovanský východ. Zvěřina představoval romantika a dobrodruha. Při jeho cestách mu pomáhala jeho výborná znalost slovanských jazyků. Podkladem pro jeho kresby byly náčrty z papírů vytržených ze skicáku, které poté finalizoval tušovou překresbou. Těžištěm jeho tvorby byla kresba tužkou a perem. V posledním desetiletí svého života se do Zvěřinovy tvorby stále častěji dostávala barva. Maloval akvarely, popisné záznamy klidných moravských námětů. Zemřel po těžké nemoci. V jeho pozůstalosti se zachovaly tisíce kreseb.

Tip na výlet

Mohelenská hadcová step

Nedaleko Hrotovic najdou výletníci oblíbené místo turistů - národní přírodní rezervaci Mohelenskou hadcovou step. Chráněné území o rozloze sto hektarů leží v sousedství obce Mohelno a nedaleko jaderné elektrárny Dukovany. Patří k nejznámějším stepím na území České republiky. Je unikátní svou flórou a faunou. Z vrcholku hadcové stepi jsou vidět reaktory jaderné elektrárny Dukovany. V rezervaci jsou dvě naučné stezky – jarní o délce 3,5 km a podzimní o délce 4 km.

Dalešická vodní nádrž

Jen necelých osm kilometrů od Hrotovic najdou milovníci přírody a koupání Dalešickou vodní nádrž. Vodní dílo Dalešice na středním toku řeky Jihlavy zahrnuje dvě nádrže - hlavní nádrž u Kramolína a vyrovnávací nádrž u Mohelna. Okolí přehrady je velmi malebné a romantické. Koryto lemují příkré stráně, které jsou na některých místech až sto metrů vysoké. Turisté zde najdou i zříceniny dvou středověkých hrádků, Kozlova a Holoubka. Dalešická vodní nádrž, zejména její levý břeh, je hojně využíván ke sportovnímu rybolovu a rekreaci. Nachází se zde i spousty cyklotras. Z přístaviště Kramolín mohou zájemci vyplout lodí Horácko po Dalešické přehradě. Pravidelná lodní doprava jezdí mezi pěti zastávkami (Kramolín-Dalešice-Autokemp Wilsonka-Třesov-Koněšín) od dubna do října.