Se zeminou i výběrem rostlin do zahrady jim pomohli pracovníci Chaloupek, které jsou jedním z partnerů projektu přírodní zahrady. Díky penězům od dalších partnerů, grantu Zdravého města Třebíč, darům v podobě kompostéru či lavičky a hlavně spoustě brigád rodičů i dětí mají po roce hotovo. „V současné chvíli ji máme v podobě, jak jsme měli naplánováno. Už ale máme do budoucna vymyšleny další věci,“ těší ředitelku.

Na zahradě jsou například dva velké záhony trvalek, fazolové týpí, hmyzí domeček a záhon s jahodami. Důležitou částí jsou také čtyři vyvýšené záhony. „Dva jsou osázeny ředkvičkami, jarní cibulkou a mrkví. V dalším jsou bylinky všeho druhu, které zpracovává naše paní kuchařka do pomazánek. Zbývající je nachystaný na výsadbu rajčat,“ vyjmenovala Jourová.

Mateřská školka Na Hradě otevřela svoji přírodní zahradu. | Video: Deník/ František Vondrák

Používat mohou děti i přírodní stav, díky němuž si trénují jemnou motoriku při provlékání suché trávy mezi provázky. Ptáčky chtějí nalákat na budku s krmítkem, motýli na hrachor a žabičky z blízkého Stařečského potoka na jezírko.

Oblíbeným místem dětí je domeček z proutí, který začíná pomalu obrůstat. A přibýt by brzy měl i malinový.

„Chodíme sem s dětmi se o zahrádku starat, ale paní učitelky při hezkém počasí i další program přesouvají na zahradu. A vzhledem k tomu, že naše školka je otevřená celoročně včetně velkých prázdnin, tak tady budou děti trávit hodně času i v létě,“ doplnila Jourová.