Základní škola Horka-Domky na Václavském náměstí v Třebíči se v úterý stala dějištěm Sportovního dne právě se Sazka Olympijským vícebojem, na kterém nechyběla bronzová medailistka z Olympijských her 1996 v Atlantě a mistryně světa v trojskoku z roku 1997 v Athénách Šárka Kašpárková se svým životním partnerem a atletickým trenérem Michalem Pogánym.

„Odznak všestrannosti je součástí projektu Olympijského víceboje, ale dnes se tady plní disciplíny, které mají charakter testovací," řekla Šárka Kašpárková a pokračovala ve vysvětlování.

Zjistit předpoklad

„Děti splní disciplíny, výsledky se odešlou do Prahy, kde se udělají sportovní vysvědčení. A podle toho se vyhodnotí a dětem poradí, který sport by mohly dělat a měly by pro něj dobrý předpoklad," doplňuje čtyřiačtyřicetiletá legenda českého sportu, která se také zúčastnila dvou ročníků okresních kol OVOV v Třebíči.

„S Michalem (Pogánym) jsme garanti pro celou Moravu i Vysočinu. V projektu jsme zapojení asi rok a půl. Impuls tenkrát přišel od Roberta Změlíka a mě práce s dětmi baví i celý život se pohybuji kolem sportu. Tady můžeme dětem předat své zkušenosti a víc je motivovat," řekla v rozhovoru pro Deník při své druhé návštěvě okresního kola čtvrtého ročníku v Třebíči Šárka Kašpárková před necelými třemi lety.

Čtyři disciplíny měly testovací charakter

Olympijský víceboj má celkem osm disciplín, ale v úterý se žáci ZŠ Horka-Domky zaměřovali na polovinu z nich a to hluboký předklon, postoj čápa, trojskok snožmo z místa, hod basketbalovým míčem. Právě v těchto disciplínách se podle Šárky Kašpárkové zjistí předpoklady jednotlivých žáků.

„Zatímco OVOV je o výkonnosti, kde děti bojují o co nejlepší výsledek, tady samozřejmě také, ale je to zaměřené na testování. Jde o to, kdo je rychlý, vytrvalý nebo výbušný," povídala rodačka z Karviné.

Sama Kašpárková měla pro účastníky jen slova chvály. „Já jsem tu sice byla spíš na podepisování kartiček, ale když se na to člověk dívá, jak se děti pohybují, tak jde poznat, kdo má talent," usmívala se čtyřiačtyřicetiletá mistryně světa v trojskoku.

Sportovní den začal její diskuzí s žáky. „Od začátku se mi tady hrozně líbilo. Začali jsme besedou s dětmi, které byly naprosto úžasné. Celou dobu poslouchaly, zasypaly mě horou otázek. Když jsme besedu museli ukončit z časových důvodů, bylo mi to líto, protože ty dotazy nebyly jak velkou mám nohu, ale věcné a o tom, kvůli čemu jsme se tady sešli. Takže samá pozitiva," zhodnotila akci bronzová medailistka z Atlanty před dvaceti lety.