„V Třebíči nám chybí tradiční pomník se jmény obětí první světové války. Seznam všech padlých vojáků z Třebíče se nikdy nepodařilo dát dohromady. Chtěli jsme dát důstojný výraz místu, které připomíná válečný konflikt, a kde lze vzpomenout a uctít jeho oběti,“ popsal místostarosta Milan Zeibert.

Náhrobků, pod nimiž jsou ostatky vojáků z první světové války, je na starém hřbitově padesát. Náhrobní desky byly ve velice špatném stavu, písmo už bylo téměř nečitelné. Rekonstrukce skončila na počátku listopadu. Obnova náhrobků vyšla na 360 tisíc korun, město získalo od Ministerstva obrany dotaci na péči o válečné hroby ve výši 288 tisíc korun.

„K opravě dal první podnět třebíčský patriot Milan Krčmář, s nímž jsem se předloni potkal právě u náhrobků v Den veteránů. On upozornil, že zanedlouho bude sté výročí od konce první světové války a že z náhrobků už téměř nelze nic vyčíst. Těší mě, že příští rok při oslavách stého výročí bude tohle pietní místo v důstojném stavu,“ doplnil Milan Zeibert.

O osudu většiny zesnulých vojáků z třebíčských hrobů se dnes moc neví. Vojáci zemřeli v místních lazaretech. V době první světové války byly tři poblíž městského centra. První budova přímo v areálu nemocnice šla loni k zemi. Druhý lazaret sídlil v budově gymnázia a třetí v Národním domě, kde je dnes kulturní středisko a informační centrum.