Opravené náměstí zaplavily v pátek večer davy lidí. Město uspořádalo slavnostní předání a lákalo své občany k posezení u hudby neodolatelnou nabídkou. Pivo i párky za deset korun, limonáda dokonce zdarma. Program zahájil soubor při místní základní umělecké škole (J)elita band. Poté symbolicky přestřihnutím stuhy došlo k oficiálnímu otevření náměstí.

„Náměstí je naše, naše zůstane a nikdo nám ho neodnese. Komu se náměstí líbí, chvalte ho, komu se nelíbí, tak má prý být zticha, protože to se neříká,“ nechal se slyšet v proslovu starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka.

Práce na náměstí odstartovaly letos v únoru. Rozsáhlé opravy byly rozděleny do několika etap tak, aby lidé mohli centrum v alespoň omezené míře využívat. Hlavním důvodem rekonstrukce byly úpravy inženýrských sítí, telefonní rozvody, výměna veřejného osvětlení a nové chodníky. Došlo i na výsadbu nových stromů, výměnu laviček nebo plakátové plochy.
„Jsem rád, že rekonstrukce náměstí už skončila, ale práce na něm mě nijak neomezovaly. Proměna se mi líbí, možná bych tu uvítal něco nového, třeba malou fontánu, ale s výsledkem jsem spokojený,“ zhodnotil novou podobu náměstí místní Karel Nejerál.

Zastupitelé města schválili rozpočet pro rekonstrukci náměstí ve výši téměř třicet pět milionů korun. „Kdybychom stavbu připravili až letos, tak z důvodu zvýšení stavební inflace by se prodražila minimálně o patnáct miliónů,“ zmínil Bařinka.

V současné době stále probíhají ve městě práce v městském kulturním středisku. Ty už se ale také blíží ke svému konci. Starosta města pozval všechny občany do Besedy na den otevřených dveří, a to v úterý 2. října. „Opravy náměstí a městského kulturního střediska jsou poslední dvě akce, které omezily život v Moravských Budějovicích. Nic tak rozsáhlého se už nechystá,“ dodal Bařinka.

Pavel Šťastný