Je kompletně bezbariérový, má dobré internetové připojení a za necelé dva roky vyrostl na místě původního zastaralého objektu. Čilý školní ruch v novostavbě panuje už čtrnáct dní. Čtyřpodlažní moderní budova s novou kotelnou má 34 učeben a stála 147 milionů korun.

„Díky novým kapacitám může škola opustit detašované pracoviště v ulici Demlova v Třebíči, jehož oprava by do budoucna vyžadovala vysoké náklady,“ upozornil při předání pavilonu do užívání škole hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (za ČSSD).

To vítá ředitel průmyslovky Zdeněk Borůvka „V detašovaném pracovišti se odehrávala teoretická výuka, žáci a učitelé přebíhali na druhý konec města, To odpadlo a pro nás je to zlaté. Jsem rád, že myšlenku stavět vedení kraje podpořilo,“ řekl.

Vydýchaný vzduch už nehrozí

Učebny plně slouží už zhruba dva týdny. Zaujmou velké prosklené plochy, například sborovna má panoramatický výhled. Jak si interiér „poradí“ se slunečním svitem? „Byl požadavek na velkou míru přirozeného venkovního světla. Okna mají venkovní rolety a žaluzie proti slunci. Uvnitř je vzduchotechnika, která automaticky reaguje na kvalitu vzduchu v učebnách a přizpůsobuje intenzitu jeho výměny. Nestane se, že by byl vzduch vydýchaný. Pokud studenti usnou, je to z jiných důvodů,“ poznamenal s úsměvem projektant Michal Tomášek.

Odhalení busty Miroslava Donutila v třebíčském divadle Pasáž.
Donutil má v Třebíči bustu. Divadlu zapůjčil kostým ze slavného Sluhy dvou pánu

Rekuperační jednotky zajišťující co nejmenší tepelné ztráty větráním. Jinými slovy – větrá se jen málo a výjimečně. „Očekáváme proto relativně nízké náklady na vytápění nového pavilonu B. Byl vybudován v téměř pasivním standardu, masivní je zateplení celé budovy, prosklené plochy jsou opatřeny trojsklem,“ doplnil technické parametry náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast majetku a ekonomiky Martin Kukla. Zvenčí je budova opatřená konstrukčními prvky, na které se můžou zavěsit lezci. „A jednou do roka velké okenní tabule umyjí, to by mělo podle zkušeností z jiných objektů stačit,“ přiblížil údržbu projektant Tomášek.

„Vyhodili jsme Borůvku oknem, přišel dveřmi“

Hejtman Běhounek si spolu s krajskou radní pro oblast školství Janou Fialovou celou školní budovu prošel. Hejtman ocenil, že ředitel školy Borůvka i radní Fialová dosáhli svého. „Vyhodili jsme na kraji Borůvku dveřmi, přišel oknem. Měl bohužel pravdu, že se ta původní budova provozovat už nedala. Byla stavěna v akci Z a měla své odslouženo,“ řekl Běhounek.

Nakoukl i do několika tříd. Ty mají mimochodem částečně prosklené dveře, takže je z chodby vidět, co se v učebně děje. Hejtman usedl vedle studentky oboru umělecký kovář a zámečník, pasíř. Překvapilo ho, že jako dívka studuje takový obor. „Jsme tu dvě holky,“ odpověděla mu. Vyzkoušel, jestli je židle pohodlná a se studenty prohodil pár slov.

Ilustrační foto.
Cestu s kočárkem sleva neusnadnila. Nutný je souhlas řidiče

V současnosti probíhá v areálu průmyslovky ještě rekonstrukce sociálních uzlů v pavilonech budovy A za přibližně 20 miliónů korun.“V projekční přípravě je rekonstrukce kuchyně, která by měla do budoucna fungovat v cela odlišném režimu vydávání stravy, než je zvykem v běžných školních jídelnách,“ zmínila krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Z celkových nákladů 147 miliónů korun se kraji podařilo 82 miliónů korun získat z fondů EU, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu. Střední průmyslová škola Třebíč má bezmála 1200 studentů a učňů. Patří tak mezi největší střední školy zřizované Krajem Vysočina.

Rekonstrukce hokejového stadionu v Třebíči se stala jablkem sváru tamních zastupitelů.
Opozici vadí luxusní restaurace na stadionu. Starosta to nazval hrubou demagogií