Začalo to několika záhonky s nejzákladnější zeleninou. Ředkvičky, kedlubny a jahody byly v té době hitem. Pak se přistavěl skleník a začaly se pěstovat okurky, rajčata, hroznové víno a další. Postupně se zbudovaly bylinkové záhonky.
Letos k bylinám přibyly cedulky se jmenovkami. Díky tomu si všichni mohou přečíst, jaké bylinky nám na záhonech rostou, jaké mají léčivé účinky. „Také jsme zpřístupnili zahrádkaření lidem, kteří se již tolik nepohybují. Vyrobili jsme zvýšený záhon. Ve vyvýšeném záhonu pěstujeme salát, kedlubny a keříková rajčata,“ říká pracovnice stacionáře Lenka Kracíková.
Zlatým hřebem zahrady je nově zbudovaný hydroponický záhon. Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Díky cirkulaci vody v systému není třeba rostliny zalévat. Vypěstovanou zeleninu a ovoce lidé ve stacionáři využívají k přípravě svačin.
„Zahradní terapie naše klienty oslovila natolik, že jsme ji v loňském roce zařadili mezi pravidelné aktivity. Někteří uživatelé jsou schopni sázet, okopávat, plít, sklízet, někteří rádi zalévají a někteří se prostě jen posadí a těší se pohledem,“ vysvětluje Lenka Kracíková.
Několik uživatelů pravidelně udržuje zahradu sekáním trávy. V této činnosti se zdokonalili natolik, že jsou schopni pracovat samostatně a mohou být za dobrou práci finančně odměněni.
„Rád chodím na zahradu. Baví mě zalévat ve skleníku, nebo si sednout pod slunečník a povídat si s ostatními,“ svěřuje se jeden z uživatelů.
Součástí zahrady je i oplocené hřiště, které v pěkném počasí slouží ke sportovním účelům. A také lavičky. „Posezení využíváme také při opékání špekáčků. Je to naše velice oblíbená činnost, při které si společně posedíme,“ doplňuje Lenka Kracíková.
Lenka Smrčková