„Některé drobnosti se nestihly dokončit, ale to hlavní je hotové. Je to pro nás velká událost,“ podotkl farář Jiří Dobeš.
A zavzpomínal na moment, kdy ve farnosti padlo rozhodnutí, letitý hudební nástroj už neopravovat a pořídit nový. „To máte jako se starým autem. V jistou chvíli zjistíte, že investovat do oprav už ztrácí smysl. Je to drahé a nikam to nevede,“ přiblížil Dobeš.

Nemůže zapomenout ani na chvíli, kdy po demontáži starých varhan v dubnu roku 2014 zůstal jen prázdný prostor. „Bylo to velmi silné. Člověku došlo, jak moc jsou důležité.“

Dnes jsou varhany v plném lesku zpět. Vytvořila je renomovaná krnovská dílna Kánský – Brachtl. V pátek 9. listopadu dopoledne si na ně přišla před nedělním koncertem zacvičit Anna Kolaříková. „Je to pro mě splněný sen. Hraje se na ně krásně. Je to nesrovnatelné s předchozím nástrojem,“ neskrývala nadšení. Nyní varhany využívají i píšťaly takzvaného pozitivu – je umístěný z pohledu posluchače vepředu v zábradlí kůru. U předchozího nástroje nefungoval. Přitom umí dotvářet plasticitu zvuku a posluchač má krásnější zážitek.

Staré varhany zdevastoval červotoč, měly poškozený potah klaviatury, takže bylo nepříjemné hrát na promačkaných klávesách. A jednu z posledních velkých ran jim zasadila voda, která do nich zatekla při rekonstrukci v roce 1997.

Nové mechanické varhany jsou stavěné tak, aby mohly dobře sloužit přinejmenším příštích 150 let, aby na nich dobře zněly skladby barokních mistrů, díla klasicistní a moderní a aby zároveň nekladly omezení hudbě budoucnosti, kterou teprve umělci vytvoří.

Varhany budou definitivně dokončené letos okolo Vánoc, budou mít tři manuály a 35 rejstříků. Tóny vytvoří víc jak dva tisíce píšťal.

Celkem je cena hudebního nástroje vyčíslena na bezmála 10,5 milionu korun. Ve sbírce už se od farníků, vstřícných firem a od města podařilo nashromáždit skoro 8,9 milionu korun. Sbírka trvá. „Doufáme, že se nám do příštích Vánoc podaří získat i zbytek peněz,“ konstatoval farář Jiří Dobeš.

První písemná zmínka o tom, že v kostele svatého Martina v Třebíči jsou varhany či jejich část, pochází z roku 1675. Při současné stavbě nových varhan byl nahrazen nástroj z roku 1931.