Touto promluvou začala v pátek před jemnickým zámkem historická scéna připomínající příjezd královského páru Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského roku 1312 do Jemnice.

Nevíme, zda je celá historie o dobré královně, udatném králi a čtyřech poslech obdarovaných barchetovým náprsníkem, šátkem, punčochami a věncem pravdivá. Faktem však je, že jde o jednu z nejstarších slavností v Čechách a na Moravě. V Jemnici ji slaví již více než tři sta let.

„Jezdíme sem v posledních několika letech každý rok. Líbí se mi i přesun sem k zámku. Má to tady mnohem lepší atmosféru," řekla Jana Dvořáčková.

Přestože jádro slavnosti Běh o barchan zůstává stejné, další věci se Jemničtí snaží vylepšovat a přicházet s novinkami.

Loni přesunuli hlavní část oslav k zámku, letos přibyla výstava o historii Barchanu, tradiční barchanický vlak nabíral cestující už v Třebíči a pořad o slavnosti na místě natáčela Česká televize.

Celý program začal již v pátek tradičním vyvěšením praporu Barchanu a otevíráním mázhauzů. V sobotu pokračoval příjezdem královského páru, Během o barchan a spoustou dalších doprovodných akcí.

Poslední novinkou letošní slavnosti, kterou můžete stihnout ještě dnes, jsou dva koncerty v areálu zámku. „Je to pokus o obnovení tradice. Dříve Jemničtí v pondělí po Barchanu zavřeli obchody dříve a šli si ještě užít slavnost sami pro sebe," vysvětlil místostarosta Petr Novotný.