Jako první přijde na řadu křížek na Masarykově ulici, který se nachází před vjezdem na hřbitov. A poté další, ve spodní části ulice před Komárkovými. Celkem oprava vyjde na zhruba sedmdesát tisíc korun. Část zaplatí výtěžek sbírky, ve které lide vybrali dvanáct tisíc korun, zbytek doplatí městys ze svého rozpočtu.

Jeden kříž je přelomený. „Bude nutné jej svařit a následně se zrestaurují jejich povrchy. Na jednom z nich byl i nápis, který také čeká obnova. Opravy se dotknou i podstavců, jeden je už v dost špatném stavu, takže se vytmelí praskliny, které se tam tvoří, aby do podstavců nezatékalo a dál se neničily,“ nastínil starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý.

Hotovo bude na podzim. „Oslovili jsme firmu pana Zámostného, se kterým jsme spolupracovali již v minulosti. Práce jsou naplánované teď na léto tak, aby to bylo do září hotové,“ plánoval starosta.

S opravami chtějí Okříšští pokračovat i v budoucnosti. „V rámci diskuze s lidmi, kteří se věnují virtuálnímu muzeu Okříšky, jsme objevili další kříže, třeba na Loudilce nebo nad Okříškami, které jsou mimo zastavěné území. Chtěli bychom i tyto opravit, mohlo by to být třeba už za rok,“ zamýšlel se Ryšavý.