Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objevená šachta vede do historie

Jemnice - Senzační objev se podařil nedávno v Jemnici. Při pracích na rekonstrukci kanalizace v ulicích města byla objevena historická šachta. Ta by mohla být důkazem o dávné těžbě zlata či stříbra v této lokalitě. Na místě probíhá nyní výzkum.

17.9.2011 1
SDÍLEJ:

Senzační objev se podařil nedávno v Jemnici. Při pracích na rekonstrukci kanalizace v ulicích města byla objevena historická šachta. Ta by mohla být důkazem o dávné těžbě zlata či stříbra v této lokalitě. Foto:

„Občas se všímavému bagristovi stane něco, co není jen rutinní práce jako vykopat výkop, položit trubky, zahrnout. Na ulici Dačická v Jemnici se tomuto pracovníkovi přihodilo to, že zemina ze dna výkopu začala sama od sebe mizet kdesi… Při bližším ohledání se zjistilo, že příčinou všeho je podzemní prostor značných rozměrů,“ líčil situaci jemnický místostarosta Petr Novotný.

Podle něj se lze důvodně domnívat, že právě objevená šachta – místnost nebo-li kaverna o výšce dva metry, šířce čtyři metry a délce čtyři a půl metru, je jedním z pozůstatků dávné těžby. Právě ulice Dačická se nachází v místní části Podolí, která je o mnoho starší než centrum města Jemnice.

To potvrdil svými slovy i místostarosta: „Hovoří se o tom, že zde již koncem dvanáctého století stávala trhová ves při přechodu přes řeku Želetavku. A kromě jiného byla důvodem rozkvětu této obce především těžba rud – zlata a stříbra. Vždyť od „jamníků“ - kdo pracuje či bydlí v jámě, hloubí jámy - má Jemnice své jméno.“

Drahé kovy tu těžili už ve 13. stol.

V současné době probíhají jednání vedení města se zástupci archeologů, speologů a také s Báňským úřadem v Brně.

K čemu zatím zjištění na místě naznačují, nastínil z firmy Archaia Brno archeolog Petr Hrubý: „S těžbou pravděpodobně nález souviset může. To jediné k tomu zatím lze říci.”

Nyní budou archeologové v součinnosti se stavební firmou řešit další postup. „Zejména bude potřeba vyřešit, jakým způsobem se bude vše sanovat. Pokud by se rozhodlo o nezvratné sanaci zabetonováním, odebíraly by se vzorky,“ prozradil archeolog Hrubý, podle něhož budou i nadále práce na kanalizaci monitorovat, zda-li se neobjeví něco dalšího. Vše je třeba zdokumentovat.

Zatím jen fotografie z místa objevu si prohlédl vedoucí mineralogicko-petrologického oddělení Moravského zemského muzea v Brně Stanislav Houzar, který k tomu poznamenal: „Podle fotografií to vypadá, že je tam ražená chodba. Ale jsem trošku na vážkách, protože stará důlní díla jsou ze středověku. A v Jemnici bylo dolování určitě už ve 13. a 14. století, i když se po něm nic nedochovalo.“ Podle Houzara by mohlo jít také o část obranných chodeb, ale spíše se přiklání k názoru, že jde skutečně o štolu.

Už v minulosti se Stanislav Houzar historií těžby zlata a stříbra v Jemnici podrobně zabýval, když pracoval v třebíčském muzeu. Informace o těžbě zlata v Jemnici se podle něj nepodařilo nikdy dokázat. K místu nového nálezu Houzar sdělil: „Severně od Dačické ulice, kde byl učiněn nález, teče potok a na druhé straně – sto – dvě stě metrů vzdušnou čarou je místo zvané U Havířských jam. Tato část jemnické lokality Podolí je velice stará. Hovoří se o tom, že to byla původně hornická osada. Vlastně už jen to, že je tam kostel svatého Jakuba, což byl patron havířů ještě před svatou Barborou, ukazuje na starobylost dolování, přestože písemné zprávy k tomu nejsou.“

Podle Houzara je ale také dost možné, že objevená štola nepochází ze středověkého období, ale je až z devatenáctého století, kdy v Jemnici prováděla četné pokusy o dolování hraběnka Trautmansdorfová.

Jak Houzar zmínil, Jemničtí už v roce 1345 za markraběte Karla (pozdějšího císaře) dostali právo dolovat zlato u osady Štítky, což je dnešní lokalita obce Hory u Předína. Jemnickým tehdy nejspíš patřily doly na horním toku Želetavky.

V roce 1537 získala Jemnice vlastní Horní řád od Jindřicha Meziříčského z Lomnice, to na dolování podle Houzara přece jen ukazuje.

Autor: Eva Bártíková

17.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští dorostenci padli v sousedském derby

Ilustrační foto.

Mladíci Horácké Slavie pelhřimovské Medvědy vůbec nešetřili

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika není kamenolom, aby ji museli dělat jen muži, říká jednička Zelených

Vysočina - Jedinou květinou mezi trny na Vysočině je jednička kandidátky Zelených Veronika Hana Konvalinková.

Lipník zvítězil už popáté v řadě

Třebíčsko – Boj o špici se vyrovnal. Vedoucí Třebelovice prohrály v Chlístově a jejich náskok na čele tabulky okresního přeboru se po 11. kole ztenčil na bod. Ten na lídra chybí Přibyslavicím, které uspěly na hřišti fotbalistů rezervy Jemnicka. Nejlepší formu má v současné době Lipník, který naplno bodoval už pětkrát v řadě a posunul se na čtvrté místo.

OD SOUSEDŮ: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení