Kraj Vysočina na projektu spolupracuje s partnery z Tchaj-wanu, kde systém úspěšně funguje už řadu let. Pokud se osvědčí a veřejnost tuto možnost přijme, rozšíří se do konce roku i v ostatních nemocnicích v kraji. Novinářům to řekl hejtman Jiří Běhounek .


Z celkových nákladů tři miliony korun uhradí kraj Vysočina dva miliony, zbytek zaplatí tchaj-wanská společnost Institute for Information Industry.
Pilotní část projektu by měla zjistit kapacitu a obsazenost ambulancí i průměrnou dobu, kterou potřebuje lékař na jednoho pacienta.
„Pacient se bude moci objednat elektronicky přímo na určitý čas. Zefektivní se práce lékařů, zvýší se komfort pro pacienty,“ popsal klady projektu Běhounek.


Podle šéfa krajského odboru informatiky Petra Pavlince by se systém posléze měl rozšířit i na objednávání u privátních lékařů. Elektronické objednávání bude mít také zpětnou vazbu - při mimořádné události nebo nemoci lékaře by pacient dostal zpětné avízo.


„Na Tchaj-wanu tento systém funguje úspěšně několik let, je to pro tamní lidi jeden z nejoblíbenějších a nejvyužívanějších elektronických systémů veřejné správy. Nevím o tom, že by podobný systém v České republice fungoval ve větším měřítku, snad ho používají jen některá privátní zařízení,“ řekl Pavlinec.

čtk