Množství sklizeného obilí si pochvalují v Agru Mohelno, kde mají hotovo už od soboty. Výsledek je oproti loňsku příznivější o 30 až 40 procent. „O stejný podíl ale klesly výkupní ceny. Se žněmi jako takovými jsme spokojeni, z ekonomického pohledu ale budou stejné jako ty loňské," mínil agronom zemědělského podniku Josef Řezanina.

Téměř polovinu lánů má posečeno Zemědělské družstvo v Kožichovicích. Podle jednatele Jaromíra Krátkého se úroda jeví jako nadprůměrná, propad cen ale bude mít neblahé následky. „Není vyloučeno, že se svou zvýšenou produkcí se bude řada zemědělců snažit uplatnit v zahraničí," upozornil. Kožichovickým navíc včerejší déšť zabránil v pokračování žní. „Snad budeme moci vyjet co možná nejdříve," řekl Krátký.

Přibližně dvě třetiny úrody mají pod střechou družstevníci z Dešova. „Hotovou máme řepku, ozimou pšenici i místní speciality – mák a svazenku, což je travní semenný porost," vysvětlil tamní agronom František Zvěřina. Úrodu prozatím zhodnotil jako nadočekávání dobrou. „Vlastně jde o náš nejvyšší výnos v historii a určitě nejsme v okolí sami. Hektarový výnos pšenice se pohybuje kolem sedmi tun, řepky přibližně na čtyřech tunách," podotkl Zvěřina s tím, že počasí během podstatné části sezóny zmíněným plodinám přálo.

„V květnu platilo, že studený vlhký máj, ve stodoly ráj. V červenci sice ani nekáplo, vlastně to platilo 50 dnů, na velmi dobrém výsledku se to ale naštěstí nepodepsalo," pochvaloval si Zvěřina.

Práce na polích ale ani zdaleka nekončí. Hned po žních čeká zemědělce sklizeň slámy a příprava půdy na setbu ozimých řepek. „Zatím to ale nepůjde, půda je přeschlá, v okolí Mohelna už pět týdnů nepršelo," připomněl Řezanina s tím, že za současných podmínek by byl výsev zbytečný. „Nic by nevzešlo," doplnil.

Doslova na každou kapku čekají také zemědělci na jihu Třebíčska. „Řepku bychom rádi zaseli už během příštího týdne. Potřebovali bychom ale vláhu. Jestli přijde, pokusíme se ji maximálně využít," řekl Zvěřina.