Ačkoliv byl Václav Novák viditelně obézní, kupodivu byl zdravý. Praktický lékař mu sice hrozil, že pokud co nejdříve nezhubne, dopadne to s ním jednou špatně, ale nad tím mávnul rukou. „Pak mi i v práci bylo naznačeno, že bych se sebou něco měl udělat, protože jednám s klienty a nevypadá to dobře. Byla to pravda,“ připomněl Václav další impuls k hubnutí.

Jenže jak začít a kam se obrátit? Poradnu pro obézní lidi nikde poblíž neobjevil, ani v nemocnici ne. „Klasická poradna pro obézní v nemocnici není, v rámci diabetologické ambulance sice taková služba funguje, ale pouze pro lidi s diabetem,“ potvrdil mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.„Obvodní lékař mi dal kontakty na obezitologické poradny v Brně, ať to v některé z nich zkusím,“ popsal Václav svůj další postup.

V poradně zjistil, že musí překopat svůj životní styl, jestli se chce přebytečných kilogramů zbavit jednou provždy. Navíc vstupní lékařská zpráva ukázala i to, že má zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. „Před tím jsem nesportoval a všude jezdil autem. Jedl jsem obvykle až večer po příchodu z práce, protože přes den jsem neměl čas a ani chuť,“ přiznal Václav s tím, že se rozhodl vytrvat. I když z jídelníčku zmizely jeho oblíbené hamburgery, svíčková, salámy, větrníky a další kalorické bomby.

Dieta a pohyb

„Ke snížení cholesterolu je třeba omezit konzumaci živočišných tuků, jako je máslo, sádlo, slanina, ale například i uzenin, tučného masa, sýrů, jogurtů či smetany,“ vysvětlila nutriční konzultantka Jana Formánková s tím, že těžce obézní osoby by se do hubnutí neměly pouštět laicky, protože kupříkladu drastickou či jednostrannou dietou by svému organismu mohly ublížit. Každý pacient by měl být posuzován individuálně. „Základem je lékařské vyšetření, než se obézní do hubnutí pustí,“ upozornila Formánková.

Po pěti měsících pravidelného stravování pětkrát denně po malých porcích, ve kterých dominovalo libové maso, ryby, méně tučné mléčné výrobky, cereálie a zelenina, nyní váží Václav o devět kilo méně.

„Začal jsem cvičit a docela mě to už baví, když vidím výsledky. Nejdříve to byly jen procházky, pak jsem přidal plavání, teď i kolo. Už obléknu o tři čísla menší kalhoty a nefuním tolik, když jdu do schodů,“ říká Václav, který doufá, že se mu podaří váhu dostat na devadesát kilogramů.

Obezitolické poradenství je ve žďárském okrese k dispozici v Nemocnici svaté Zdislavy v Mostištích na Velkomeziříčsku. Tam kromě bariatrické a obezitologické ambulance provádějí i chirurgickou léčbu obezity (bandáž žaludku) u zvláště obézních osob, u kterých selhala klasická léčba, případně se u nich vyskytují další významná zdravotní rizika.

Obezita a její léčba však není problém jenom dospělých. Průzkum agentury Sanep zjistil, že u třetiny rodičů váha jejich potomků vyvolává obavy o jejich zdraví. Ale i to, že příčinou jsou převážně špatné stravovací návyky, nezdravá strava a nedostatek pohybu.„Podle výsledků šetření téměř polovina českých rodičů zdravý životní styl ignoruje,“ sdělil jednatel společnosti Sanep Oldřich Zajíc.

---------------

Kam se obracet?

– Nemocnice sv. Zdislavy Mostiště www.nszmostiste.cz, bariatrická a obezitologická ambulance, objednání na tel: 566 512 320 www.nutrivia.cz (Brno)
www.pure-hubnuti.cz/vyzivovy-poradce