Ve všech došlo k vykázání útočníků z místa trvalého pobytu. Pokaždé se jednalo o věkovou skupinu od 32 do 44 let.„Vážnost domácího násilí spočívá především v tom, že se děje za zavřenými dveřmi, je skryté a není výjimkou, že se děje před dětmi. Často dochází k fyzickému napadení oběti. Jsou případy, které končí tragicky, vraždou,“ informovala tisková mluvčí třebíčské policie Marcela Lavická.


Pokud dojde „pouze“ k napadení, má policie možnost vykázat útočníka až na deset dní z místa trvalého pobytu. Jestliže dojde k soudnímu rozhodnutí, že se obviněný nesmí k oběti přiblížit na určité metry, jsou to právě policisté, kteří nařízení nepravidelně kontrolují.


„Mimořádnou roli v této problematice sehrává účinná a kvalitní prevence,“ podotkla mluvčí Lavická. S novou preventivně informační akcí přišlo na začátku roku ředitelství Jihomoravské policie, pod které zatím spadá i kraj Vysočina. Každá hlídka má ve voze zvláštní desky, ve kterých jsou nejen důležité informace pro ně samotné, ale i pro oběti.


„Součástí bude i informační kampaň. Jedná se o vylepování informačních letáčků na veřejná místa, kam chodí jen ženy, neboť jsou to ve většině případů právě ony, které se stávají oběťmi domácího násilí. Chceme touto cestou podat ženám kam zavolat, případně kam se obrátit o pomoc. Letáčky budeme vylepovat na dámské toalety, v nemocnicích, poliklinikách, benzínových stanicích i třeba v umývárnách. To jsou místa, kde má žena čas si informace přečíst a případně si i opsat důležitá telefonní čísla,“ doplnila Lavická.


„I v tomto případě platí oznamovací povinnost. Pokud někdo ví o páchání domácího násilí ve svém okolí, měl by to oznámit,“ zdůraznila mluvčí.