Novou kompostárnu chtějí v Opatově zprovoznit už letos na jaře v místech za čistírnou odpadních vod. Zpracovávat by mohla ročně do padesáti tun zeleného odpadu. Nyní probíhá výběrové řízení na dodavatele zařízení.

„Kompostárna bude sloužit pro občany naší obce. Jde nám o to, aby se zeleň v obci nepálila na zahrádkách a nekončila ve zmolách a jinde po obci,“ uvedla opatovská starostka Lenka Štočková. Podle ní bude mít kompostárna dvojí užitek jednak se zamezí znečišťování ovzduší pálením zeleně a jednak kompost, který bude vznikat, budou moci občané zdarma odebírat. Využívat jej bude i obec na vylepšení půdy a zelených ploch.

Malou obecní kompostárnu zřídí letos také v Trnavě. Postaví ji v části areálu bývalého kravína, který obec za tímto účelem koupí. „Kompostárna bude sloužit nejen pro Trnavu, ale i pro obec Přeckov,“ nastínil starosta Trnavy Břetislav Česnek.

„Kompostárna bude na zpracování zeleného odpadu trávy, štěpků, zeleného odpadu ze zahrádek,“ přiblížil Česnek. Že by na kompostárně vzniklo pracovní místo, o tom obec neuvažuje. „Budeme to zajišťovat stávajícími vlastními silami a také pracovníky, které obec zaměstnává na veřejně prospěšné práce. V letním období jich míváme tak kolem čtyřech až pěti,“ řekl Česnek. V současnosti probíhá výběrové řízení na dodavatele zařízení, obci se na něj podařilo získat dotaci.

Dotaci za stejným účelem se získala i obec Stařeč. „Zelených ploch máme u nás hodně. Myslím že odhadem je jich tak kolem pěti hektarů,“ sdělil starosta Starče Čestmír Linhart. Naznačil tím, že i u nich bude v novém zařízení rozhodně materiálu ke zpracování dostatek.

Kompost i pro stromky v lese

Stařečská komunitní kompostárna bude situována do areálu místního zemědělského družstva. Disponovat by měla malotraktorem s čelním nakladačem, štěpkovačem, překopávačem a sítem.

„Právě u nás probíhá výběrové řízení na dodavatele,“ upozornil Linhart. Zpracovávat v kompostárně budou nejen posečenou trávu, listí, štěpkované větve, kůru, zbytky rostlin, ovoce, zeleninu. Hotový kompost podle stařečského starosty bude využit občany ale i obcí.

„Kompost se nám bude například hodit na zkvalitnění půdního povrchu pro výsadbu stromků v lese,“ poznamenal Linhart.