I jinak prý mají v Hlíně s kuriózním názvem starosti. Například řeší, jestli psát "na Hlíně" nebo "v Hlíně". Podobné potíže s názvem řeší mnohé další obce na jižní Moravě.

Hlínečtí si už dávno u odborníků zjistili, že správné jsou obě varianty šestého pádu. Starosta Miloš Dostalý řekl, že sám z nich většinou volit nemusí, protože ve formulářích bývá zpravidla vepsaná předložka "v". Když tam není, píše "na". "Název máme zvláštní. Dochází kvůli tomu ke kuriózním situacím," řekl Dostalý.

Hlína má dnes kolem 230 obyvatel a o bydlení v obci nedaleko Brna je zájem. Lidé však prý spíš řeší, jestli je v obci kanalizace a plyn a tolik nepřemýšlejí nad tím, jestli se nad jejich budoucí adresou budou ušklíbat známí. "Akorát se každý ptá, proč se jmenujeme Hlína, když je to tu samá skála," podotkl starosta.

Hlavně nekomolit

S názvem obce občas zápolí také ve Svinošicích na Blanensku. Hlavně, když si na účet vísky dělají přespolní legraci. "Jsem hrdý na to, že odtud pocházím, ale když někdo název obce komolí, vadí mi to," řekl starosta Josef Hemzal.

Jak k názvu Svinošičtí přišli, prý nikdy s jistotou nezjistili. Ve starých pramenech se však podle starosty uvádí, že v obci byl kdysi velký selský dvůr, takže chov vepřů patrně při vytváření názvu sehrál roli.

Jediní na světě

V Čučicích na Brněnsku jsou zase na své jméno hrdí. Jak vysvětlil starosta, nikde na světě se žádná obec, město ani místní část nejmenuje stejně, jen v Itálii a Londýně mají dvě hospody nazvané Čučíno. "Nejen Praha - Prčice, nýbrž Náměšť - Čučice," jmenuje starosta název padesátikilometrového pochodu, pořádaného pravidelně v květnu.

Variant, jak název Čučice vznikl, je prý víc. Podle té nejpravděpodobnější nestálo u zrodu sloveso "čučet", ale jméno "čůčo". Už kníže Břetislav dal prý Čučicím právo pěstovat víno a nápoj z planých rostlin se odtud vozil do třebíčského kláštera. Právě mniši nazvali podle tradice místo, odkud se "čůčo" vozilo, jako Čučice, vysvětlil starosta.

Netradičním názvem se mohou pochlubit také Hajany na Brněnsku. Tamní kronikář na začátku 19. století uvedl, že je to "osada čistá a spořádaná", která "utrpěla ve třicetileté válce tak velice, že celá zpustla a ještě ani po 75 letech nebylo zde člověka usedlého". Dnes mají Hajany přes 300 obyvatel.