Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čučice či Svinošice? Obce jsou na kuriózní název hrdé

ČUČICE - V Hlíně na Brněnsku ta historka téměř patří k povinné znalosti o obci. Jakási starší paní prý do vsi jednou cestovala autobusem z Brna a řidiče se zeptala. „Jedete na Hlíno?" Šofér však dotaz nepochopil a v domněnce, že si z něj paní tropí žerty, odpověděl: „Ne, na nafto."

8.5.2007
SDÍLEJ:

V Čučicích na Brněnsku jsou na své jméno hrdí.Foto: DENÍK/archiv

I jinak prý mají v Hlíně s kuriózním názvem starosti. Například řeší, jestli psát "na Hlíně" nebo "v Hlíně". Podobné potíže s názvem řeší mnohé další obce na jižní Moravě.

Hlínečtí si už dávno u odborníků zjistili, že správné jsou obě varianty šestého pádu. Starosta Miloš Dostalý řekl, že sám z nich většinou volit nemusí, protože ve formulářích bývá zpravidla vepsaná předložka "v". Když tam není, píše "na". "Název máme zvláštní. Dochází kvůli tomu ke kuriózním situacím," řekl Dostalý.

Hlína má dnes kolem 230 obyvatel a o bydlení v obci nedaleko Brna je zájem. Lidé však prý spíš řeší, jestli je v obci kanalizace a plyn a tolik nepřemýšlejí nad tím, jestli se nad jejich budoucí adresou budou ušklíbat známí. "Akorát se každý ptá, proč se jmenujeme Hlína, když je to tu samá skála," podotkl starosta.

Hlavně nekomolit

S názvem obce občas zápolí také ve Svinošicích na Blanensku. Hlavně, když si na účet vísky dělají přespolní legraci. "Jsem hrdý na to, že odtud pocházím, ale když někdo název obce komolí, vadí mi to," řekl starosta Josef Hemzal.

Jak k názvu Svinošičtí přišli, prý nikdy s jistotou nezjistili. Ve starých pramenech se však podle starosty uvádí, že v obci byl kdysi velký selský dvůr, takže chov vepřů patrně při vytváření názvu sehrál roli.

Jediní na světě

V Čučicích na Brněnsku jsou zase na své jméno hrdí. Jak vysvětlil starosta, nikde na světě se žádná obec, město ani místní část nejmenuje stejně, jen v Itálii a Londýně mají dvě hospody nazvané Čučíno. "Nejen Praha - Prčice, nýbrž Náměšť - Čučice," jmenuje starosta název padesátikilometrového pochodu, pořádaného pravidelně v květnu.

Variant, jak název Čučice vznikl, je prý víc. Podle té nejpravděpodobnější nestálo u zrodu sloveso "čučet", ale jméno "čůčo". Už kníže Břetislav dal prý Čučicím právo pěstovat víno a nápoj z planých rostlin se odtud vozil do třebíčského kláštera. Právě mniši nazvali podle tradice místo, odkud se "čůčo" vozilo, jako Čučice, vysvětlil starosta.

Netradičním názvem se mohou pochlubit také Hajany na Brněnsku. Tamní kronikář na začátku 19. století uvedl, že je to "osada čistá a spořádaná", která "utrpěla ve třicetileté válce tak velice, že celá zpustla a ještě ani po 75 letech nebylo zde člověka usedlého". Dnes mají Hajany přes 300 obyvatel.

8.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Muž s mačetou vnikl do domu své bývalé přítelkyně

Náměšťsko - S mačetou vnikl násilím do domu své bývalé přítelkyně jednatřicetiletý muž z Uherskohradišťska. „Před jedenáctou hodinou večer přišel k jejímu domu a dožadoval se vstupu. Když to žena odmítla, vykopl uzamčené dveře, vnikl do domu a místnosti prohledával,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

OBRAZEM: V Náměšti vystavují unikátní sbírku historických tříkolek

Náměšť nad Oslavou - Unikátní kolekce historických tříkolek je k vidění ve Staré radnici v Náměšti nad Oslavou. Tříkolky na výstavu zapůjčil brněnský sběratel Jiří Fiala. Jeho sbírka je pravděpodobně největší svého druhu na světě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení