Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce zajímá stav velkých stromů

Třebíčsko - Obce a města věnují v poslední době zvýšenou pozornost stromům. Po tragických lednových událostech ve Zlíně si mnohé samosprávy v okrese Třebíč dávají zpracovat znalecké posudky. Někde se intenzivně prořezává a kácí, ale bude se i více sázet. Názory starostů i odborníků se různí.

2.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/David Taneček

Jedním z míst, kde se teď na zeleň více zaměřili, jsou Moravské Budějovice. „Od začátku roku jsme skáceli dvacet stromů, především z bezpečnostních důvodů,“ informoval Tibor Andrejkovič, vedoucí odboru životního prostředí. „Dnes jsme odstranili čtyři lípy u kostela,“ přiblížil v pátek aktuální stav. Bude se prý pokračovat. V Budějovicích se však snaží upřednostňovat zdravotní řez před kácením. Stromy porážejí v nutných případech, pryč musí ze zástavby například nevhodné vysoké smrky. Na uvolněná místa už budou budějovičtí dávat stromy středního vzrůstu. Jako novinku plánují ozelenění polních cest. Požádali již o dotaci.


Posoudit a prořezat nechali vzrostlé stromy i v malé obci na severozápadě okresu, Hlubokém. Péči rozdělili do tří etap, najali si specialistu. Loni dělali staré lípy, letos přijdou na řadu javory, jasany a akáty. „Přes všechnu péči nezabráníme tomu, aby stromy při vichřici nenadělaly škodu,“ upozornila starostka Marie Svobodová.


Zajímavým příkladem je Jinošov. Obec zabránila pokácení staré aleje ve směru do Kralic. Její odstranění požadovali silničáři. „Zastupitelstvo odmítlo dát povolení. Pokusíme se vyčlenit peníze na znalce, který by posoudil skutečný stav,“ vysvětlil starosta Pavel Křeček. Podle starosty je současný zájem o stromy zbytečnou bublinou, jsou ve vesnicích i krajině odjakživa. Obec nechala pokácet jenom tři kusy, které se nakláněly.


Jedním z předních odborníků v arboristice, tedy péči o stromy, je Jaroslav Kolařík. V 90. letech zaváděla firma v Česku moderní metody pro posuzování a ošetření stromů. „Záležitost ve Zlíně zahýbala s celým odborem. Spousta správců zeleně, ať městských nebo soukromých, si teď více uvědomuje otázku provozní bezpečnosti. Stromům se věnuje zvýšená pozornost,“ sdělil Kolařík.


Poměrně jednoznačný názor na údržbu stromů má „stromolezec“ Pavel Procházka z Vanova u Telče. Specializuje se i na památné stromy. Výrazné prořezání i kácení je prý leckdy potřeba. „Úředníci to berou na lehkou váhu. Čím větší město, tím větší ochranářské tlaky. Mám negativní názor na ekology a ochranáře, nic o tom nevědí,“ hřímal Procházka.


Zákon říká, že péče o dřeviny, zejména jejich ošetřování a udržování, je povinností vlastníků. Laicky řečeno: Čí je pozemek, toho je strom. Dovnitř stromů však běžný člověk nevidí. Odborný posudek jednoho kusu však přijde na několik tisíc korun. Proto na městském úřadu v Třebíči dávají posoudit především ty stromy, které mají vyšší ekologickou a společenskou hodnotu. „Naším úkolem je stromy chránit, ale ne na úkor bezpečnosti lidí ve městě,“ sdělil Pavel Vosátka z odboru životního prostředí.

Autor: Ivan Přibík

2.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava v Zahrádkářském domě ve Švabinského ulici.
22

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Ve volebním obvodu Vladislav může k volební urně přijít 756 oprávněných voličů.
5

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Víkend: Koná se drakiáda i setkání s čajomilcem

Třebíč - Autorské čtení, vyprávění cestovatelů, tvoření s dětmi a drakiáda. Takové jsou tipy Denku na nadcházející víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení