„Odkládání konečných rozhodnutí přináší zvyšování nejistoty a nedůvěry. V této souvislosti zaznamenáváme i pokles zájmu studentů o technické obory v jaderné energetice,“ řekl předseda sdružení Vladimír Měrka.

Valná hromada sdružení žádá revizi termínů přípravy výstavby. „Chceme, aby termíny jednotlivých kroků byly reálné a závazné pro všechny rezorty a směřovaly ke spuštění nového bloku v Dukovanech v původním termínu, tedy do roku 2035,“ deklaroval Měrka.

Starosta Vladimír Měrka.
Předsedou sdružení Energoregion nadále zůstává Vladimír Měrka

Energoregion 2020 sdružuje 129 obcí v nejbližším okolí dukovanské elektrárny. Zástupci členských obcí se shodli, že nový blok je pro zachování bezpečného provozu jaderného zařízení nezbytný. Valná hromada sdružení vyjádřila také uspokojení nad změnami ve vedení Stálého výboru pro jadernou energetiku. Jeho předsedou se stal premiér Andrej Babiš, členy výboru pak budou zástupci všech parlamentních stran. Novým vládním zmocněncem pro jadernou energetiku byl nedávno jmenován Jaroslav Míl. „Je to ku prospěchu. Jaroslav Míl byl předsedou představenstva ČEZu. Dostal i větší mandát od premiéra Babiše, dává to záruku, že se vše pohne kupředu,“ poznamenal předseda iniciativy Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš, který se sdružením Energoregion spolupracuje.

Z dukovanské věže nestoupá pára.
Z dukovanské věže nestoupá pára. Nastěhoval se do ní obří pavouk