Petiční archy s 2632 podpisy putovaly na adresy ministryně průmyslu Marty Novákové a hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, dopisem byl o nesouhlasu obcí informován i premiér, ministr životního prostředí a hlavy dalších významných institucí.

Proti stavbě hlubinného úložiště se v místních referendech už dříve vyslovila většina obyvatel obcí Budišov, Hodov, Nárameč, Oslavička, Oslavice, Osové, Rohy, Rudíkov a Vlčatín. I přes nesouhlas obcí ale Správa úložišť radioaktívních odpadů (SÚRAO) lokalitu zkoumá jako jednu možných pro vybudování úložiště. A také si nechává zpracovat opakované výzkumy veřejného mínění, které mají prokázat, jak se názor místních lidí vyvíjí.

Právě to se zástupcům obcí nelíbí. „Obáváme se, že účelovou interpretací výsledků tohoto výzkumu může SÚRAO dále ovlivňovat veřejné mínění i postoje politiků,“ stojí v dopise, který podepsali představitelé obcí a spolku Zdravý domov Vysočina.

Ministryni průmyslu žádají o hledání vhodnějšího řešení, současnou koncepci nakládání s vysoce radioaktivním odpadem označují za překonanou.