„Jedná se osmasedmdesátiletého muže. Senior má bydliště v obci Stařeč. V neděli 27. srpna odjel v odpoledních hodinách z domu na elektrickém tříkolovém vozíku do místního restauračního zařízení v centru obce, odkud odjel kolem půl šesté večer po ulici Mlýnská. Zpátky do místa bydliště se ale nevrátil. Blízcí po muži pátrali nejprve sami, když ale vyčerpali všechny svoje možnosti, obrátili se následně na policii,“ vysvětlila policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že muž má na sobě zřejmě oblečené červené tričko, riflové kalhoty a hnědou mikinu.

Zmizení muže potvrdili i představitelé Starče, kteří obyvatelům městysu zaslali zprávu přes SMS. „Jestli jste ho někdo dnes odpoledne (v neděli) spatřil, tak neprodleně informujte starostu pana Linharta na telefonním čísle 723 030 654, nebo policii na telefonním čísle 158,“ stálo v SMS.

Pohřešovaná Marie Spilková.
Prohledané rybníky i vrtulník v akci: ženu z Třebíče marně hledají už pátý den

Pohyb helikoptéry bylo možné pozorovat i přes specializovaný server ADS-B Exchange. Vrtulník se nejprve pohyboval mezi Třebíčí-Borovinou a Kracovicemi, následovaly asi dva až tři přelety velmi nízkou rychlostí, ve stálé výšce kolem 650 metrů. Nejprve blíže v Borovinskému rybníku, poté se otočil nad Terovským údolím, následně podruhé prolétal podél kracovické cesty a otočil se nad Terůvkami. Poté zamířil západně k Mastníku, kde udělal ještě jednu otočku, následně přeletěl k hrázi Pastvištního rybníka, kde udělal několik otoček v minimální rychlosti. Nato se zase vrátil nad Stařeč.

Od stařečské pily šel skoro do visu a minimální rychlostí kolem 5 km/h pročesával stráně směrem ke Kracovicím, které taky přelétával minimální rychlostí. Takto se dostal až nad pole „Na čtvrtích“ k borovinské vodárně.

Policejní vrtulník v pondělí 28. srpna nad Třebíčí, podívejte se na video:

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Následovaly dvě „osmičky“ a pak se vydal už vyšší rychlostí asi 60 km/h k jihu. Poté propátrával oblast jižně od Pekelného kopce. Poté se vrátil nad Stařeč, kde zakroužil a čtvrt hodiny před půlnocí západně od Starče u čechočovické polní cesty z radaru zmizel. Buď zde vypnul komunikaci, nebo přistál. Objevil se za půl hodiny, kdy kroužil nad Starčí v kruzích. Kolem půl jedné skončil a otočil se na východ a už normální cestovní rychlostí 250 km/h odletěl k Brnu.

Ilustrační foto
Verdikt DNA: jde o pohřešovanou ženu z Třebíčska. Hledali ji od loňského léta

Kromě policistů se do hledání zapojili také dobrovolní a profesionální hasiči, místní samospráva, obyvatelé obce a strážníci městské policie. „Do současné doby se pohřešovaného muže nalézt nepodařilo, pátrání po seniorovi pokračuje,“ doplnila policejní mluvčí Kroutilová.

Tentýž policejní vrtulník imatrikulace OK-BYH pátral v těchto místech v roce 2021 po zmizelé ženě z Třebíče.