Pomoci další budoucnosti jednotřídky v Kojeticích se snaží místní zastupitelé. Za zápis dítěte do první třídy místní základní školy nyní nabízejí rodičům pět tisíc korun. „Z vlastní zkušenosti vím, že nástup dítěte do školy znamená pro rodinu mimořádný náklad a že se pohybuje právě kolem pěti tisíc korun," vylíčil kojetický starosta Roman Vala.

Důvod takového příspěvku od obce je prostý. „Bedlivě sledujeme demografický vývoj a zjišťujeme, že během příštích tří čtyř let nám dětí ve škole ubude. Školu bychom ale chtěli udržet, proto se snažíme rodiče motivovat, aby své děti dali právě do té naší," vysvětloval starosta Roman Vala.

Okamžitý efekt však opatření nepřineslo. Kojetickou jednotřídku navštěvuje šestnáct dětí a podle zástupkyně ředitele Heleny Průšové počet žáků zanedlouho ještě klesne.

„K zápisu, který jsme nedávno měli, k nám mělo přijít šest dětí, nakonec dorazily dvě, takže příští rok to vypadá, že počet žáků klesne na patnáct," připomněla.

Pro základní školu, která funguje v Kojeticích, je stanoveným minimem 13 dětí. Při ještě nižším počtu by musela obec žádat o výjimku pro další provoz, s méně jak devíti žáky by nezbývalo nic jiného než školu zavřít.

Školáky má svážet mikrobus

Konci místní školy chtějí zastupitelé zabránit i jinými opatřeními než jen příspěvkem za zápis dítěte v kojetické škole. Do obce lákají i děti z okolních vesnic. Těm z nedalekých Mikulovic a Horního Újezdu nabídnou ranní a odpolední dopravu zdarma. „Aktuálně zjišťujeme, jaký o to bude zájem. Už ale víme, že bychom měli možnost pronajmout si mikrobus, a předpokládáme, že by jím děti svážel náš obecní zaměstnanec," popisoval starosta Roman Vala.

Kojetický rozpočet by to podle něj zatížilo jen minimálně. „Jde o okruh asi šesti kilometrů od Kojetic, což není mnoho, navíc jako zřizovatelé školy dostáváme na každé dítě od krajského úřadu 38 tisíc korun ročně. To by náklady na dopravu bezpečně pokrylo," zamýšlel se kojetický starosta.

V Kostníkách jdou s podporou mladých rodin ještě dál. Každému dítěti, které dochází do školy v nedaleké Polici, dává obec každoročně 300 korun na mimoškolní aktivity. „Už se tak nemůže stát, aby dítě přišlo domů s tím, že potřebuje peníze na plavání, hory nebo nějaký školní výlet," mínil starosta obce Jan Nekula. „Takových školáků tady máme šest, takže pro náš rozpočet je to doslova pakatel," doplnil.

Další prostředky vynakládají zastupitelé Kostníků na novorozence. Rodičům každého z nich dosud věnovali dva tisíce korun, pro letošní rok příspěvek zvýšili více než dvojnásobně, na pět tisíc. „Před pětadvaceti lety jsme měli kolem 225 obyvatel, dnes je to ani ne 190. V domech nám zůstávají senioři, mladí odcházejí za prací jinam. Dřív to nebývalo, grunt drželi mladí. Situace se ale změnila, více lidí umírá, než kolik se rodí," poznamenal Jan Nekula.

Letos očekává poměrně plodný rok. V obci by se podle jeho odhadů měly narodit dvě děti. „Nepočítáme, že bychom díky zvýšenému příspěvku měli více narozených, bereme to ale tak, že pro mladé rodiny není peněz nikdy dost," podotkl starosta Kostníků.

Jeho obec myslí nejen na začátek života svých obyvatel, nezapomíná ani na smrt. „Nevím o žádném jiném místě, kde by se vyplácelo pohřebné. Dřív to dělal sociální úřad, když s tím skončil, začali jsme my. Pozůstalým dáváme pět tisíc korun," doplnil Jan Nekula.