Jak ale možnost dát někomu svůj hlas svobodně a možnost volit vnímají mladí? Zajímá je politika? Nebo opravdu nemají zájem?

Z dvaceti mladých dotázaných na otázku, zda volit půjdou odpovědělo jedenáct z nich, že určitě ano. Jejich motivace je různá. „Určitě volit půjdu, nenechám si ujít nikdy žádné volby, a považuji to za občanskou povinnost,“ vypověděla Šárka z Náměště nad Oslavou.

„Volit půjdu, protože jednak cítím zodpovědnost za to, pokusit se ovlivnit politickou situaci a druhak, je pro mě účast na volbách samozřejmostí,“ řekla studentka práv Zuzana z Myslibořic. Sama se voleb účastní i z druhé strany, je členkou volební komise ve své obci.

"Určitě jdu k volbám. Chodím volit během každých voleb, považují to za svou občanskou povinnost. Je to pro mě důležité,“ sdělila Viktorie z Hvězdoňovic.

Další respondenti, kteří k volbám půjdou, kladou důraz na výběr toho, komu svůj hlas svěří. „Mám vybranou stranu, která je pro mě nejprogresivnější a nejtransparentnější. To jsou pro mě důležitá kritéria. Navíc řeší v kraji témata, která mají podle mě hlavu a patu,“ vysvětlila Zuzana z Jemnice.

„Rozhodovala jsem se podle osobních preferencí, přišla na scénu řada politických stran, i zajímavých koalic. Přihlížím i k volebnímu programu, se kterým se musím ve většině ztotožňovat. Dále se zajímám o to, co má strana v úmyslu změnit,,“ doplnila studentka Zuzana z Myslibořic.

„Stranu, které dám hlas, jsem si vybrala podle jejich programu a také jsem spokojená s jejich dosavadní prací. Takže jim dám hlas znovu,“ komentovala studentka Nikola z malé obce Blatnice.

„Já mám dlouhodobě stranu, kterou volím, takže jsem preference nijak neměnila,“ prozradila studentka Ivana z Myslibořic.

„Vybrala jsem si stranu, která mi je názorově nejblíž a té dám svůj hlas,“ doplnila Viktorie.

Naopak osm mladých odpovědělo, že volit nepůjdou. Většinou se v odpovědích shodovali, že krajské volby nejsou tolik důležité nebo je volby a politika vůbec nezajímají. „Volit s největší pravděpodobností nepůjdu, a to kvůli tomu, že se o politiku v mém věku tolik nezajímám a neorientuji se v tom,“ řekl Jiří z Dukovan.

„Nejdu k volbám, jelikož jde o krajské volby. Ty jsou úplně jedno. A nezáleží na tom, kdo tam bude sedět,“ odpověděl Ondřej z Příštpa.

„Volit nepůjdu, protože nikoho z kandidátů neznám a nějak jsem se nezajímal. Volím jenom obecní volby a prezidenta,“ komentoval Patrik z Myslibořic.

„K volbám nejdu, protože tyto volby mi připadají zbytečné,“ odpověděla Petra z Hrotovic.

„Volit nepůjdu, nějak na tohle nejsem a o politiku se nezajímám a moc se v tom nevyznám. Nechám na ostatních, jak rozhodnou. Asi bych jít měla, protože na nás záleží, jak to vše bude v budoucnu vypadat, ale nepůjdu,“ zamýšlela se maturantka Nikola z Myslibořic.

„Zatím to vypadá, že volit nepůjdu hlavně z důvodu časově vytíženosti. Úplně nemám čas si o stranách či kandidátech něco pořádně zjistit. Zastávám názor, že když o tom nic nevím, tak bude menší zlo nevolit, než tam prostě něco zaškrtnout. Jsem nerada nepřipravená,“ prozradila Michaela z Krahulova.

O tom, zda volit půjde pochyboval z oslovených pouze prvovolič Ondřej z Jaroměřic nad Rokytnou. „ Ještě nevím. Moc nesleduji a nevím koho bych volil. Takže se tak nějak ještě rozhoduji,“ rozmýšlel se.

Celorepublikové statistiky ukazují, že k volbám chodí v průměru 52% voličů pod 35 let. Tento stav odpovídá i situaci na Třebíčsku.