Na Silvestra končí platnost průkazů vydaných do konce roku 1998. Opozdilcům hrozí pokuta

„Nemáme vyčísleno, kolika průkazů se výměna ještě týká. Někdo má v současné době požádáno o nový, spousta lidí si hotový průkaz zatím nepřevzala. Přesný počet bude znám na konci listopadu,“ sdělila Miluše Jonášová, vedoucí oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů při Městském úřadu Třebíč.

Podle portálu veřejné správy České republiky žádost o výměnu občanského průkazu vyřizuje obecní úřad obce s rozšířenou působností, příslušný podle místa trvalého pobytu. Kompetentní je úřad v Třebíči, Náměšti nad Oslavou a Moravských Budějovicích. Zákonem nařízená výměna se provádí bez správního poplatku na základě vyplněného formuláře. Ten nesmí být pomačkaný, přeložený nebo jinak znehodnocený, upozorňuje státní správa. Dále musí žadatel přiložit stávající občanský průkaz a jednu fotografii. Pokud chce zapsat i nepovinné údaje, jako je například manželka, nezletilé děti či užívaný titul, je nutné je věrohodně doložit. Stejně tak je zapotřebí prokázat změnu dosavadních údajů. Zpravidla jde o rozvod, úmrtí manžela, manželky, změnu trvalého bydliště a podobně.

Jak informoval třebíčský odbor správních činností, povinná výměna má svoji výjimku: „Platí pro občany narozené před 1. lednem 1936, v jejichž průkazech je doba platnosti vyznačena slovy „bez omezení“ nebo „platnost prodloužena bez omezení“. Tyto doklady zůstávají platné i nadále.“

Nový typ průkazu se strojově čitelnými údaji pro každého občana staršího 15 let s trvalým pobytem na území České republiky se postupně vydává od 1. července 2000. Letošní výměna je již třetí vlnou. Poslední proběhne příští rok, kdy k 31. prosinci skončí platnost průkazů vydaných do 31. prosince 2003.