Na budoucnosti Dukovan se Běhounek i Šimek shodli. Oba jí vyjádřili jednoznačnou podporu. „Jak vyplynulo z jednání s kolegou z Jihomoravského kraje, je podpora výstavby nových zdrojů v Dukovanech společným zájmem, který budeme v rámci našich aktivit a pravomocí společně podporovat, abychom udrželi zaměstnanost tohoto regionu a energetickou soběstačnost celé naší země,“ řekl vysočinský hejtman Jiří Běhounek.

Jeho slova vzápětí potvrdil Bohumil Šimek. „Dvě třetiny obyvatel havarijní zóny leží na území Jihomoravského kraje, a proto je náš zájem o aktuální bezpečný provoz i budoucnost elektrárny vysoký. Věřím, že zřejmě příští vláda se k tomu postaví čelem a výstavbu pátého bloku posvětí," doplnil jihomoravský hejtman.

Oba představitelé krajských samospráv se zúčastnili cvičení Tornádo 2017, které přímo ve střeženém prostoru dukovanské elektrárny simulovalo poboření budov větrnými poryvy, zasypání lidí sutinami a uvíznutí dalších v patrech výškové budovy. Zachraňovali je psovodi a hasiči. Mimořádné cvičení se připravovalo dvanáct měsíců.

Hejtmani s ním byli spokojeni, stejně jako s provozem elektrárny, jejíž další rozvoj podpořili. „Jeden až dva nové jaderné bloky jsou v Dukovanech připravovány v souladu s platnou Energetickou koncepcí České republiky, která s nimi počítá od roku 2035 jako výkonovou náhradou za stávající čtyři bloky,“ doplnil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.