Každá mince má ale svůj rub i líc. V tomto případě je rubem fakt, že by stavební úřady v menších městech a obcích byly v důsledku malé vytíženosti zredukovány.

V současné době je na Třebíčsku celkem osm stavebních úřadů. Podle Společnosti pro obnovu venkova by redukce postihla stavební úřady v Okříškách a v Budišově. Pod správu obou městysů spadá třicet obcí s téměř jedenácti tisíci obyvatel.

„Pro nás to rozhodně žádná novinka není. S podobným návrhem přišlo ministerstvo už před několika lety a jako tehdy s rušením stavebního úřadu u nás nesouhlasíme,“ řekl rozhodně starosta Budišova Petr Piňos. „Myslíme si, že stavební úřad má v Budišově své opodstatnění, a budeme dělat všechno pro to, aby v městysi zůstal,“ dodal starosta.

Rozhodne vláda

S případným zrušením stavebního úřadu nesouhlasí ani v Okříškách, kde v loňském roce dva pracovníci vydali 183 rozhodnutí a 232 sdělení. „Myšlenka na zrušení stavebních úřadů v obcích I. a II. stupně se v minulosti objevila opakovaně a vzhledem ke „škrtací mánii“ vlády je nebezpečí, že k redukci stavebních úřadů dojde, poměrně reálné,“ připustil starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý. Obranných prostředků, jak zabránit případnému přenesení kompetencí do větších měst, však moc není. „Možnosti obrany jsou značně omezené. Jediné, co můžeme, je přesvědčovat vládu o nevhodnosti a nekoncepčnosti návrhu. Určitě se v této věci bude angažovat Svaz měst a obcí a Spolek pro obnovu venkova, věřím, že se k tomuto záměru postaví negativně i kraje,“ dodal okříšský starosta.

Ministerstvo návrhem nového stavebního zákona chce zabít hned několik „much“ jednou ranou. Novela by měla především vzít vítr z plachet ekologickým aktivistům a nevládním organizacím, které v mnoha případech blokují stavby komunikací. Urychlit by se měla výstavba dálnic a ve hře je i otázka vyvlastňování soukromých pozemků.

„V lednu proběhlo zkoumání dopadu novelizace na regulaci ekonomiky a život občanů. V červnu by mohla být postoupena Úřadu vlády a do sněmovny by se mohla dostat ve druhé polovině roku,“ sdělila Jana Jabůrková, ředitelka komunikace Ministerstva pro místní rozvoj.