Obec si už v minulosti objekt pronajala, investovala peníze do oprav a místní jednotě přispívala na spotřebu energií. „Doufám ale, že si sokoli uvědomí, kolik už do jejich majetku obec investovala," poznamenal Tomešek.

O ceně, za kterou by obec mohla sokolovnu převzít, však nebudou rozhodovat členové studeneckého sokola, ale jejich jednání s Župou plk. Švece, která všechny jednoty na Třebíčsku zastřešuje. Ani potom ale nepůjde o konečnou cenu. „Ke všem majetkovým záležitostem se vyjadřuje předsednictvo České obce sokolské," podotkl jednatel župy Martin Zuzaňák.

Podobně jako ve Studenci začal celý schvalovací proces také v Lesonicích a ve Starči. „Naši sokolové mají čtyřicet členů, sokolovnu nemohou do budoucna utáhnout," poznamenal stařečský starosta Čestmír Linhart.

Připustil, že městys další objekt nepotřebuje, zároveň ale nechce, aby historická budova chátrala. „Vždyť ji stavěli naši občané," zdůraznil.

První varianta sokolské župy byla podle něj taková, že městys by si objekt převzal jen na čas. „Bylo by to tak, že bychom si sokolovnu půjčili, opravili a za 25 let vrátili. To jsme zamítli. Další variantou, která je na stole, je odkoupení za přibližně milion korun," doplnil starosta Starče.

Stejně jako studenecký Jiří Tomešek však věří, že nejvyšší sokolské vedení přihlédne k investicím, které již do oprav obec vynaložila a navrženou kupní cenu sníží.

Starostka České obce sokolské Hana Moučková kompromisní řešení nevylučuje. „Nejsme takoví nelidové, abychom nevěděli, že sokolovny v obcích a městech slouží všem, nejen sokolům. Peníze za majetek ale nechceme kvůli tomu, abychom je jen tak spotřebovali, ale abychom mohli podporovat naše jednoty, které jsou aktivní," vysvětlovala.

Zájem o rozsáhlý areál v minulosti potvrdily i Jaroměřice. Záměrem se zastupitelé zabývají snad na každém jednání. Podle posledního oficiálního návrhu by město mohlo sokolský majetek získat za 4,5 milionu s tím, že by po dobu dalších 20 let podporovalo každoročně místní jednotu částkou 50 tisíc korun.

Zastupitelé si však už v minulosti odhlasovali, že uvolní nanejvýš čtyři miliony, a své rozhodnutí prozatím nezměnili. Dohoda je tam však i přesto podle Martina Zuzaňáka blízko. „Nechtěl bych to ale konkretizovat, abych současná jednání nezhatil," řekl.

Převod majetku od sokolů na obec se vleče i v Šebkovicích. Ani konsenzus obce a župy v podobě 350 tisíc za místní sokolovnu však pražské předsednictvo České obce sokolské neschválilo. „V poslední době jsme s představiteli ČOS jednali a věřím, že se tato věc na pořad jejich jednání v řádu několika dnů dostane a bude rozhodnuto kladně," přislíbil Matin Zuzaňák.