Havlíčkobrodské radnici práce s přípravou očkovacího centra odpadnou. Starosta města Jan Tecl se v pondělí dohodl s ředitelem nemocnice Davidem Rezničenkem, že se bude očkovat u nich. „Z logistických důvodů je to skvělé řešení,“ uvedl Tecl.

Očkování přímo v nemocnici má podle něj i řadu výhod. „Jsou tam jednoznačně nejlepší podmínky, zejména co se týká dostupnosti zdravotní péče. Navíc se nemusíme zabývat otázkami hygieny, které bychom jinde museli řešit. Myslím si, že toto je úplně perfektní myšlenka,“ nechal se slyšet Tecl.

Ve hře přitom původně byl kulturní dům Ostrov, Stará radnice nebo hotel Slunce. „Pro mě nebylo rozhodující, kde očkovací centrum bude, ale že vůbec bude. Znamená to totiž přínos především pro lidi z Havlíčkobrodska, kteří nebudou muset jezdit do Jihlavy,“ svěřil se Tecl.

Hlavním úkolem pro město je teď především zajistit parkování pro ty, kteří se půjdou nechat očkovat. „Mluvili jsme o tom, že pár míst vyčleníme na Havlíčkově ulici,“ nastínil havlíčkobrodský starosta.

Ilustrační foto.
Nemocnice v Brodě otevřela očkovací centrum na interně

Parkování nyní řeší i v Třebíči, kde se bude očkovat ve velkém sálu budovy Fóra. „Máme zatím zajištěná stání před budovou a na veřejném parkovišti pod starým hřbitovem. Imobilní občané pak mohou nechat auto na Smrtelné ulici, respektive vedle komunitního centra Moravia, protože do centra bude bezbariérový přístup,“ sdělil starosta Třebíče Pavel Pacal.

Také v Pelhřimově vznikne očkovací centrum v kulturním domě. Ladí tady už přesné detaily. „Máme jednání, všechno je ve fázi příprav. Řešíme i to, jak to bude probíhat po technické stránce,“ přiblížil aktuální situaci ředitel Kulturního domu Máj Martin Ecler.

Předpokládaná očkovací centra:

Havlíčkův Brod – areál nemocnice

Jihlava – Teniscentrum

Pelhřimov – Kulturní dům Máj

Třebíč – Fórum

Žďár nad Sázavou – zimní stadion

O tom, že se bude očkovat právě v Máji, město informovalo už minulý týden. „Velkoryse avizovalo připravenost podílet se nejen na vybavení centra, ale také spolupráci na personálním obsazení vybraných pozic,“ pochvaloval si hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Naopak Jihlava a Žďár nad Sázavou vhodné prostory stále hledají. „Nabídli jsme Kraji Vysočina budovu Teniscentra, ale jednat o tom budeme až ve středu,“ potvrdil mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

„I my budeme znát konkrétní očkovací místo a veškeré podrobnosti až ve středu. Jakmile budeme vědět, kde centrum vznikne, okamžitě začneme zajišťovat provoz a další potřebné záležitosti. Ve vybraných prostorech by se měli projít zástupci kraje společně s hygienou, aby potvrdili výběr, a potom začneme zařizovat,“ přidal se mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.

Očkovací centra by měla být v provozu v ideálním případě sedm dní v týdnu, minimálně však pět dní. „Pořád nevím, jestli se vůbec nechám naočkovat. A ty zmatky okolo toho všeho mě ještě víc odrazují. Ale ti, kteří očkovat chtějí, to určitě uvítají,“ reagoval na vznik center Karel Kříž ze Žďáru nad Sázavou.