„Dostali jsme z Chaloupek nabídku na realizaci. Bude to 16 velkých kamenů různých druhů opatřených informačními tabulkami,“ vysvětlil třebíčský starosta Pavel Pacal.

Na každém balvanu bude rovněž QR kód s podrobnými informacemi z oblasti geologie.

Třebíčská radnice hledala vhodné místo pro umístění netradiční expozice. Poté, co ho našla, se domluvila s lidmi z ekocentra Chaloupky, aby dotáhli myšlenku do konce. Geoexpozice bude v Týnském údolí u cesty naproti židovskému hřbitovu. Bude veřejně přístupná.

„Kameny budou o velikosti dítěte. Stejný geopark se nachází u Mikulova, kde je oblíbený. Místo v Třebíči v Týnském údolí se přímo nabízí, chodí tudy rodiny s dětmi na procházky, blízko to mají místní školy,“ řekl Pacal.

„Byli bychom rádi, kdyby příští rok na jaře byla geoexpozice otevřená. Město za její realizaci zaplatí 350 tisíc korun,“ dodal.

Expozice u Mikulova se nazývá Geopark Turold podle jeskyně Na Turoldu, ke které parkem s kameny vede naučná stezka. Geopark se nachází v Chráněné krajinné oblasti Pálava a slouží k terénní ekologické výuce. Je v něm 17 bloků různých hornin dovezených z celé republiky, každá má jednu dohladka obroušenou plochu, aby bylo vidět, jak kámen vypadá po opracování. Samozřejmostí jsou informační tabulky.