„Vůbec nechápu, proč město Třebíč, když už má zavedeno elektronické zadávání veřejných zakázek, nepoužije i druhý krok, kterým je elektronická aukce. Zvláště když je u většiny zakázek jediným kritériem cena. Elektronickou aukcí by se dosáhlo nemalých úspor pro město,“ tvrdil zastupitel Jaromír Barák (HZNR!). Na posledním zasedání zastupitelstva se za využívání elektronických aukcí přimlouval. Nebyl sám.

Podobný náhled na situaci má i zastupitel Petr Vašíček (ČSSD), který Deníku řekl: „Nedokážu odpovědět na to, proč to není dotažené do konce a z jakého důvodu se do aukcí nechce město pustit. Myslím si, že je to škoda, protože určitě by se dalo mnohé ceny veřejných zakázek srazit.“ Poukázal, že v elektronické aukci by dodavatelé věděli, jaká je nejnižší nabídka, a mohli by se tudíž rozhodnout, zda jsou ochotni jít s cenou ještě níž.

„Nynější systém je takový, že když jednou někdo podá nabídku s cenou, v ten okamžik je to pro něj konečná, nižší cenu už nabídnout nemůže,“ upozornil Vašíček. Přestože v devadesáti procentech jsou v současném systému nabídky pod rozpočtovanou cenou, forma elektronické aukce by podle Vašíčka umožnila cenu leckdy markantně snížit.

V Ostravě ušetřili balík peněz

K dokreslení situace přispěl příkladem Jaromír Barák: „V Ostravě uspořádali elektronickou aukci na výběr mobilního operátora a tím uspořili osmdesát šest procent ceny.“

Domnívá se, že zvláště pokud jde o mobilní operátory, kteří usilují o zákazníka typu město, lze předpokládat, že budou ochotni jít s cenou hodně dolů.

Tuto skutečnost potvrdila i z ostravského magistrátu vedoucí oddělení veřejných zakázek Eva Seborská, která Deníku řekla: „U některých zakázek se elektronické aukce opravdu vyplatily. Právě u mobilních operátorů se podařilo výrazně slevnit. Tato forma se vyplatí například u výběru dodavatele plynu či elektřiny.“

Že město Třebíč elektronické aukce nevyužívalo, nepřekvapuje bývalého starostu a nynějšího zastupitele Ivo Uhra: „Většina volebních stran současné třebíčské koalice slibovala boj s klientelismem a korupcí a napravování katastrofálního stavu. Že své sliby nenaplní do puntíku, to se asi dalo čekat. Že ale budou tohle téma vyloženě ignorovat a za první dva roky volebního období udělají v rozpočtu města „sekyru“ téměř 230 milionů korun, to mě skutečně děsí.“

Aby byly elektronické aukce spuštěny v rámci již fungujícího systému, bylo podle místostarosty Pavla Pacala třeba systém „vyladit“. Faktem je, že zatímco „ladění“ systému městu poněkud dlouho trvá, proběhlo už několik výběrových řízení na veřejné zakázky, u nichž se elektronická aukce přímo nabízela.

K chystaným elektronickým aukcím včera místostarosta Pacal sdělil: „Právě bylo dokončeno rozšíření systému elektronických aukcí, tedy to, na čem se měsíc a půl pracovalo. Teď proběhnou v březnu a dubnu testovací verze. Pak můžeme přistoupit ke spuštění a výběru prvních komodit.“ Upozornil, že elektronické aukce nepovažuje za všelék. „Pokud se dělají necitlivě a jen za honbou co nejnižší ceny, mohou mít jeden mimořádně negativní vedlejší účinek. A to je, že likvidují místní firmy a podniky. A v souvislosti s tím likvidují i zaměstnanost. Je potřeba najít rovnováhu,“ podotkl Pacal.

V Mostu aukce „jedou“ už dlouho

Město Most získalo v roce 2010 v celorepublikové soutěži Otevřeno x Zavřeno 2010 první cenu ve speciální oblasti Veřejné zakázky v pozitivní kategorii Otevřeno, a to za vynikající a podrobný přehled zveřejňovaných informací o veřejných zakázkách. Tamní vedoucí rozvoje a územního plánování František Jirásek uvedl: „V roce 2011 jsme jako centrální zadavatel pro celkem 29 subjektů, tedy 29 dílčích zadavatelů, provedli formou e-aukce veřejné zakázky na centralizované dodávky elektrické energie a zemního plynu pro období let 2012 2013. U dodávky elektřiny jsme oproti předchozímu období, a v návaznosti na očekávaná navýšení, dosáhli úspory cca 6 mil. Kč (cca 15%). U zemního plynu se pak jednalo o úsporu cca 500 tis. Kč (30%). U předmětných komodit se jedná o velice dobrý výsledek.“

Podle Evy Seborské z ostravského magistrátu je třeba u elektronických aukcí citlivě vybírat komoditu. Jak nastínila, elektronickým aukcím se města neubrání, vbrzku novela zákona o veřejných zakázkách určí skupinu komodit, které budou muset projít elektronickou aukcí povinně.