Podle ředitele nemocnice Leoše Dostála se lidé ve větší míře ptají pouze na implantaci oční čočky. Ale o plastové sádry a fixační dlahy je zájem nulový.

Ceník výkonů, který visí na webových stránkách třebíčské nemocnice, nabízí tři základní kategorie nadstandardů: implantace nitroočních čoček, očkování a „lepší“ sádry na zlomeniny včetně fixačních dlah.

Doplatky se pohybují od 338 korun za fixační dlahu předloktí ruky po 1 414 korun za sádrování nohy polymerovým plastem. Srovnání s ceníkem znojemské nemocnice ukázalo, že v Třebíči musí pacient pro získání nadstandardu sáhnout podstatně hlouběji do peněženky. Za zasádrovanou nohu si pod stejným kódem výkonu účtují ve Znojmě v nadstandardu 565 korun, tedy o bezmála devět stovek méně než v Třebíči. V kategorii sáder mají ve Znojmě levnější všechny položky než v Třebíči.

Jiný dodavatel rozdílná cena

„U nás v tom hrají roli dva faktory. Používáme trochu jiný materiál a máme jiného dodavatele. Ale tato nová informace je pro nás motivací to změnit, zjistit, zda se nedá materiál pořídit levněji,“ podotkl ředitel třebíčské nemocnice Dostál.

Ale ani ve Znojmě není vůbec o „lepší“ sádry zájem. „Lidé obracejí každou korunu, rozhodují se jednoduše podle toho, co je pro ně důležité a co už ne,“ komentoval stav mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Docela matoucí je tabulka očkování. Pacienti mají v živé paměti, že například nepovinné očkování proti sezónní chřipce u praktického či dětského lékaře stojí přes sto korun. V ceníku nadstandardů třebíčské nemocnice je ale doplatek desetikoruna. Co to znamená? „To je doplatek k dražší očkovací látce, platí to pro lidi, kteří jsou třeba po operaci srdce nebo mají astma, tedy pro rizikové skupiny. Je to stejné jako u materiálu na sádrování nohy můžete mít základní materiál a dražší variantu,“ upřesnil Dostál.

Ceník třebíčské nemocnice je pro laika trochu nepřehledný, ve srovnání s jinými nemocnicemi ale nedopadá nejhůř. Má-li si pacient porovnat ceny, brodí se přehršlí odborných názvů. Vodítkem mohou být kódy výkonu, ty ale některé nemocnice neuvádějí, například Havlíčkův Brod. Pacienti v nadstandardu doplácejí zdravotnický materiál či léčivý přípravek v ekonomicky náročnější variantě. Lékař jim přitom nejdříve musí nabídnout standard. Ministerstvo zdravotnictví připravilo paletu skoro dvaceti úkonů, pro nemocnice ovšem nejsou povinné.