„Máme 380 obyvatel, spoustu aktivit a každá koruna do obecního rozpočtu je jedině dobrá. Vyhrát milion od ministerstva pro místní rozvoj a navrch 100 tisíc od kraje by se nám hodilo třeba na inženýrské sítě pro nové domky,“ přiblížil starosta Miloš Dočekal důvody, proč se ves do známého klání přihlásila. Podle něj bude zajímavé zjistit, jak vesnici hodnotí lidé zvenčí, a co inspirativního dělají jinde. Kouty se tak letos řadí k dalším 34 obcím Vysočiny, které odeslaly přihlášku.


Nejpočetnější zastoupení


Nejvíc jich je z Třebíčska, celkem dvanáct. „V úterý jsme zhlédli prezentace Koutů, Římova, Štěpkova, Domamili, Jakubova u Moravských Budějovic a Dolních Lažan. Ve středu nás pak vítali v Mladoňovicích, Jiraticích, Polici, Nových Syrovicích, Častohosticích a Zárubicích,“ konstatovala starostka obce Hluboké Marie Svobodová. Její víska loni krajský titul vyhrála, a tak se Svobodová stala místopředsedkyní desetičlenné hodnotící komise. Ta nyní absolvuje tisícikilometrové putování po Vysočině, jasno ve výsledcích bude mít koncem příštího týdne.


Mladoňovice byly vesnicí roku před čtyřmi lety, Jakubov před pěti. Starostové obou vsí se shodli, že jim nejde o vítězství, spíš by rádi získali ocenění například za společenský život ve svých obcích, který je tam bezesporu pestrý. „Každý měsíc děláme dvě tři akce,“ zmínil starosta Jakubova Miroslav Kabelka. „Máme v kalendáři na tento rok 53 akcí,“ pochlubil se zase starosta Mladoňovic Jan Chloupek.
Vítěze a postupujícího do národního kola komise zveřejní nejdříve příští středu navečer.