„Odborníci z té firmy nám řekli, že na Vysočinu je vydatnost dobrá. Že obvykle bývá v našem kraji kolem litru za sekundu, někde mírně víc," uvedl polický starosta Karel Janoušek. Voda jde na povrch z hloubky 68 metrů.

Společný vodovod zásobí už dvacet let 350 domácností obou vesnic a zemědělské družstvo v Polici. Loni však podle všeho zaúřadovalo sucho, proto obce pořídily ještě jeden vrt.

Vizualizace, jak bude vypadat nový nemocniční pavilon v Třebíči, jeho stavba začne zanedlouho. Jde o objekt nejvíc vpředu.
Nové operační sály i parkovací dům v třebíčské nemocnici. Podívejte se

„Ten stávající byl donedávna dost vydatný, ovšem v minulém roce přišla změna. Buď vlivem sucha, nebo se mohlo pod zemí něco lehce sesunout. Nyní jsou hodnoty opět dobré, ale zkrátka jsme se rozhodli, že zdroj pro jistotu posílíme,“ řekl Janoušek.

Třicet korun za kubík

Nový vrt vyjde na 1,5 milionu korun, 80 procent nákladů pokryje dotace ze Státního fondu životního prostředí, o zbytek se napůl podělí obce. Kdo bere v domácnosti vodu z tohoto společného vodovodu, vydá 30 korun za spotřebovaný kubík za vodné a jednorázovou částku 100 korun na osobu a rok za stočné, protože využívá kanalizaci. Cena se po vyhloubení nového vrtu zvedat nebude. „Nejsme plátci DPH, proto se nebude měnit platba v závislosti na letošní změně, kdy stát sníží od května sazbu DPH u pitné vody,“ vysvětlil letos v únoru Janoušek.

Ilustrační foto
VIDEO: Jak pověsit slona za cop? Ukáže zábavná fyzika. A dá se vyhrát 200 tisíc

Ve velké části Třebíčska je voda dražší. Obyvatelé víc jak stovky obcí, které jsou organizované ve svazku a napojené na společnou vodárenskou soustavu, dají za kubík pitné vody 100,86 korun. Od května pak po snížení sazby DPH z 15 na 10 procent to bude 96,47 korun. Zmíněné obce jsou zásobené upravenou vodou z přehradních nádrží Mostiště a Vranov a dále z prameniště u Heraltic. Voda je drahá kvůli vyšším provozním nákladům jako je například dražší elektřina i kvůli nutnosti odkládat peníze na budoucí rekonstrukci soustavy.

Ilustrační foto
Nový střih či posezení u šálku kávy? To bude na Vysočině ještě šest týdnů tabu