Za nový útulek radnice zaplatila 14 a půl milionu korun bez DPH. „Je potřeba si uvědomit, že se stavěly veškeré obvodové zdi, stropy, vše se izolovalo a hlavně oproti předchozímu útulku se pamatovalo i na zaměstnance,“ říká radní Pavel Heřman, který se na přípravě stavby podílel.

Zařízení pro opuštěná zvířata se nachází v areálu společnosti Esko-T na Hrotovické ulici. Vestavbou do jedné z tamních hal vznikly prostory pro zázemí, na boku haly je oplocený výběh pro kočky, vzadu pak venkovní drátěné kotce pro psy. Několik kotců má venkovní výběh i vnitřní zastřešenou část, zvířata mohou dvířky přebíhat sem a tam.

Zázemí obsahuje skladové místnosti, šatnu se sprchou pro zaměstnance, kancelář, čekárnu pro návštěvníky, prádelnu, přípravnu krmiva a přijímací místnost. Ta je vybavená stejně, jako veterinární ordinace. Je v ní vyšetřovací stůl, stolek pro stříhání psů, koupací box, váha, sterilizátor, skříňky.

K útulku se lidé dostanou chodníkem z parkoviště před budovou společnosti Esko-T. Chodník pak pokračuje směrem k lesu a k Lorenzovým sadům, tam mohou dobrovolníci svěřence útulku venčit.

Objekt má i jednu zajímavost. Obsahuje podzemní nádrž na dešťovou vodu. Ta se do nádrže jímá z plochých střeh haly. V areálu útulku jsou vedle rozvodů na studenou a teplou také rozvody užitkové vody. Zaměstnanci ji používají při úklidu kotců.

Uspořádání útulku i například výběr vhodných materiálů je výsledkem zkušeností a konzultací. „Návod, jak postavit útulek, v celé zemi neexistuje,“ podotýká radní Heřman. Sám chovatel a původní profesí veterinář využil vlastních poznatků a objel několik tuzemských útulků. „Hodně mi s přípravou pomohla tragicky zesnulá kolegyně Jolana Smolová,“ zmiňuje.

V útulku pro opuštěná zvířata v Třebíči v současné době pracují čtyři zaměstnanci. Je v něm 12 psů a dvě kočky. „Pravděpodobně budeme služby poskytovat i jiným obcím, kapacita je dostačující,“ dodává Heřman. Cenu za umístění přespolního psa radnice zatím nestanovila. Pravděpodobně by se jednalo o sto až 150 korun za den.