Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Nový svatostánek zdobí symbol ze Soluně

Chlístov – Nový svatostánek, ve kterém je uchovaná takzvaná nejsvětější svátost, se od neděle nachází v kapli v Chlístově. I když jde na první pohled o nepatrnou skříňku, význam kostelíku se tím podstatně zvýšil.

21.11.2016
SDÍLEJ:

Nový svatostánek v kapli v Chlístově. Foto: Deník/Kamil Černý

Kněz v ní totiž může uchovávat posvěcené hostie, které při mších i jiných příležitostech, přijímají věřící jako pokrm. Pro ně jde o symbol Kristova těla, který se za ně obětoval smrtí na kříži.

Mimo speciální skříňku se knězem posvěcené hostie uchovávat nesmějí. V kapli v Chlístově už taková schránka ale nyní je. Díky tomu bude v obci jednodušší udělovat takzvanou svátost nemocným. „Jde o lidi, kteří se vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemohou do kostela dostat, a proto je nutné se vydat se svátostí za nimi," vysvětlil farář Jiří Plhoň, který duchovně působí v Rokytnici nad Rokytnou i právě v Chlístově.

Nápad na pořízení svatostánku, který v kapli chyběl, měl Jiří Plhoň už před několika lety. Chtěl, aby se do podoby schránky promítlo zasvěcení chlístovské kaple, které patří svatým Cyrilu a Metodějovi. Původně zamýšlel, že jej posvětí už v roce 2013, tedy při výročí 1150 let od příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu. Vše se ale nakonec zpozdilo a svatostánek vznikl až nyní. Odkaz na Cyrila a Metoděje je na něm však přesto výrazně patrný.

Starý křížek

Dvířka skříňky jsou ozdobena replikou a zvětšeninou křížku, který archeologové v 60. letech minulého století nalezli nedaleko Uherského Hradiště a jeho vznik datovali do 9. století, tedy do doby příchodu soluňských bratří.

Byl to tehdy významný objev. „Tehdejší mocipáni byli nešťastní, protože vše pokrokové bylo podle nich ateistické a do toho se na Moravě u Mikulčic začaly objevovat obrovské enklávy slovanských sídlišť, kde bylo kostelů víc než domů. To nemohli zatajit, museli to skousnout," připomněl Jiří Plhoň.
„Ve vykopávkách se tam našel i křížek. Na jedné straně byl Pán Ježíš a na druhé řecké znaky. Křížek je zvláštní tím, že je vytvořen způsobem, jaký se na Velké Moravě nevyskytoval. To znamená, že byl přinesen z Byzance. Mohli ho přinést přímo svatí Cyril a Metoděj nebo někdo, kdo s nimi putoval," popsal rokytnický a chlístovský farář.

Několik písmen

Na křížku je řecky napsáno Ježíš Kristus, Vítězství, Cesta, Světlo a Život. „V těch několika písmenech je představen Pán Ježíš v tom, co pro nás přináší, kým pro nás je," vysvětlil Jiří Plhoň.

Ve všech římskokatolických kostelích se včera slavila poslední nedělní mše liturgického roku, Slavnost Ježíše Krista krále. Tento fakt a nejspíš i svěcení nového svatostánku přilákalo do kaple v Chlístově asi padesátku lidí, což je o něco víc, než při jiných tamních mších. „Jsme moc rádi, že tady svatostánek máme," radovala se jedna z věřících.

Autor: Kamil Černý

21.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sexuolog Petr Weiss u Okresního soudu v Pelhřimově.

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Trenér Okříšek Gustav Cabúk.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Třebíčsko zaplaví nové odpadní kontejnery na kovové obaly

Třebíčsko – Třídění odpadů v domácnostech je kompletní. Kontejnerová stání v obcích na Třebíčsku postupně doplňují nové světle šedé kontejnery určené pro sběr tříděného kovu.

Třebíčští dorostenci padli v sousedském derby

Velké Meziříčí – Tentokrát na krajského rivala nestačili. Hokejisté Horácké Slavie v osmém kole Ligy staršího dorostu zavítali do Velkého Meziříčí. Třebíčští mladíci v letní přípravě soupeře z města pod dálničním mostem vysoko poráželi, v mistrovské sezoně bylo všechno jinak.

Mladíci Horácké Slavie pelhřimovské Medvědy vůbec nešetřili

Třebíč – Kanonáda. Tímto slovem by se dalo shrnout další utkání hokejistů Horácké Slavie.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení