Ne všichni budou trávit Silvestra doma před televizní obrazovkou v kruhu rodinném, s přáteli nebo v restauračním zařízení.

Loučení s rokem 2008 bude na mnoha místech okresu probíhat tradičně v poslední den roku, na jiných se naopak bude slavit příchod toho Nového až v odpoledních hodinách 1. ledna.

Velkolepé rozloučení se starým rokem je připraveno hned na několika místech.

V Moravských Budějovicích budou oslavy a plánovaný ohňostroj probíhat na náměstí Míru čtvrt hodinu před půlnocí. „Pro všechny, co přijdou, jsme připravili teplé občerstvení, které počítá i s dětmi. Takže bude k dispozici kromě svařeného vína i teplý čaj,“ sdělila Věra Čechová z kulturního střediska. „Ohňostroj bude odpálen před půlnocí a měl by trvat deset až patnáct minut,“ upřesnila.

V Jemnici se místní setkají těsně před půlnocí v areálu před tamním zámkem, kde noční oblohu rozzáří krátce po dvanácté ohňostroj.

Okříšští se sejdou před zdravotním střediskem. „Silvestrovské oslavy se u nás budou konat ve 23 hodin. Po přípitku, krátce po dvanácté zazní státní hymna. K dispozici bude grog, svařené víno i čaj pro ty náctileté. Žádný proslov neplánuji, už jsem se poučil. Po půlnoci je takový bugr, že stejně není nic slyšet, ale ohňostroj bude,“ slíbil starosta Okříšek Josef Kula.

Veselí pak bude probíhat až do časných ranních hodin, ale samozřejmě bude záležet na počasí.

V Želetavě si pro příchozí připravili jako každoročně sto litrů svařeného červeného a bílého vína. „Když jsme před čtyřmi roky s oslavami Silvestra začali, počet účastníků nebyl ohromující. Za ty roky se však začalI na Silvestra sjíždět i obyvatelé ze spádových obcí, které k Želetavě patří. Pro všechny, kteří přijdou, jsme připravili malý dárek. Dostanou od obce zdarma stolní kalendář Moravskobudějovického mikroregionu,“ uvedl starosta Oldřich Čech. „Po půlnoci zazní hymna, popřeju lidem do Nového roku a nebude chybět ani ohňostroj,“ dodal Čech.

V Jakubově u Moravských Budějovic přivítají Nový rok výšlapem. Hodinu po poledni 1. ledna čeká zájemce zhruba pětikilometrová procházka kolem obce.

V Jaroměřicích nad Rokytnou se lidé sejdou na Nový rok v 17 hodin na náměstí Míru před tamním zámkem a společně si popřejí a zhlédnou ohňostroj.
V Třebíči příchod roku 2009 přivítají obyvatelé na Karlově náměstí 1. ledna.

Předcházet mu bude každoroční dopolední výstup na Klučovskou horu. Pro milovníky vážné hudby je v 15 hodin připraven Novoroční varhanní koncert Marka Buše v bazilice svatého Prokopa.

Všichni pak mohou přijít do středu města, kde je od 17 hodin naplánováno vystoupení mažoretek Cheerladies, proslov a slavnostní přípitek starosty města, státní hymna a velkolepý ohňostroj.

Ten již několik let zajišťuje profesionální ohňostrůjce Jiří Krkavec. „Každý rok se snažíme, aby byly světelné efekty jiné. Nemůžu prozradit, na co se mohou obyvatelé Třebíče těšit, jediné, co mohu říct, je, že ohňostroj rozzáří oblohu na dvanáct minut. Doufám, že se bude všem líbit,“ prozradil ohňostrůjce.