V dohledné době přibudou i parcely s domky a na příjezdové silnici od Třebíče kruhový objezd. Čtyřtisícové město se tak rozšíří o další významnou část. Umožňuje to nový územní plán, který schválili zastupitelé a který už nabyl právní moc. 

Ve městě se ale ozývají i hlasy, že obchoďák v těsném sousedství hřbitova je nevhodný. „Nelíbí se mi to, mám tu pohřbeného manžela, denně hrob navštěvuji, je to takové pěkné, klidné místo. Zdá se mi, že pak pozbude důstojnost,“ nechala se slyšet místní důchodkyně, šestasedmdesátiletá paní Ludmila. Zároveň si ale neodpustila připomínku, že „není moc spokojená s nakupováním v Jaroměřicích, raději se snachou občas zajede do Třebíče, když jsou slevy v supermarketech. V Jaroměřicích si moc nevybere a je tu docela draho“. Tím vyjádřila základní rozpor, který lidi řeší. Pieta místa versus potřeba lépe nakoupit.

V Jaroměřicích dominuje Jednota, má tu velkou prodejnu a dvě malé. Pak zde fungují jeden dva menší obchůdky. Který řetězec by sem měl zamířit? To zatím není jisté. „Vedeme jednání, zájemců je ve hře víc, takže to zatím nemůžu upřesnit,“ sdělil majitel jednoho z pozemků vedle hřbitova Stanislav Hort. Mluvčí Lidlu ani společnosti Tesco, která má v tuzemsku i menší markety s názvem Tesco Expert, včera nepotvrdili, že by jejich firmy vedly v Jaroměřicích nějaká jednání. V tuto chvíli to vypadá, že by to mohl být spíše Penny Market nebo Spar, jasněji bude za pár týdnů.

Zatím je potřeba zcelit pozemky, které mají v současnosti tři majitele. Potom se bude řešit územní rozhodnutí. Podle Horta má mít market včetně parkoviště zabranou plochu šest tisíc metrů čtverečních. „To je velmi podobné tomu, jak vypadá Penny Market v Třebíči Borovině,“ naznačil.

Místostarosta Jaroměřic Josef Číž zdůrazňuje, že market a hřbitov budou oddělené desetimetrovým pásem vzrostlé zeleně o výšce nejméně tři metry. A že je podstatný i fakt, že účastníci pohřbů budou moci konečně slušně zaparkovat přímo u hřbitova, parkoviště marketu jim bude k dispozici. Nyní se začíná hovořit o kruhovém objezdu na příjezdové silnici od Třebíče. Měl by v příštích letech vzniknout v místech, kde je v současnosti u zahradnictví odbočka z hlavní na autobusové nádraží. Od něj povede příjezdová cesta i k novým domkům.