Změnil se i výrobce, jímž je nyní Zdeněk Juřica z Náměště nad Oslavou. S ním Hess konzultuje všechny technické novinky. „Na babyboxech provádí servis a veškeré úpravy. Tento babybox je například klimatizovaný. Když na bedýnku v létě svítí sluníčko, teplota uvnitř může překročit požadované meze. Dále je v něm technická signalizace, která vede do počítače v místnosti stálé služby zde v nemocnici. Počítač mluví a ukazuje záběry z vnitřku babyboxu,“ popsal dále zakladatel babyboxů.

Třebíčský babybox.
Na počest královny Alžběty: první letošní dítě z babyboxu v Třebíči je Elisabeth

Při vložení dítěte do babyboxu se automaticky vytočí několik telefonních čísel. Kromě lékařů na dětském a novorozeneckém oddělení také na mobilu samotného Ludvíka Hesse. V České republice je babyboxů sedmaosmdesát a Hessovi se telefon od roku 2005, kdy vznikly první dva, rozezněl více než dvěstěkrát. „Celkem pomocí babyboxů do nového a snad lepšího života vstoupilo 258 děťátek. Zpočátku jsem počítal s tím, že budou dva babyboxy, jeden v Praze, druhý v Brně. A že se v nich objeví jedno děťátko za pět let. Ale jen v Praze to už bylo pětačtyřicet dětí. V Brně je to jednadvacet dětí. V Třebíči to dosud byla dvě děťátka,“ dodal Hess.

Naposledy se signalizace rozezněla minulý týden v Liberci, kde pátého prosince objevili pracovníci nemocnice v babyboxu děvčátko. Také obě třebíčské zachráněné děti byly holčičky. „Za jejich záchranu panu Hessovi děkujeme. A čím lepší a modernější babybox, tím je větší šance, že případné další děti budou v pořádku a dostanou nějaké hodné rodiče, které se o ně postarají,“ uvedla ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

Zdeněk Juřica ukazuje vaničku, která bude součástí nového baby boxu. Musí být z nehořlavého materiálu, protože se nezřídka stává, že vandalové dovnitř házejí nedopalky cigaret a podobně.
Nejmodernější baby boxy vyrábí firma z Třebíčska

Nový babybox pro Nemocnici Třebíči stál přibližně tři sta tisíc korun. Přispěli na něj různí dárci nejen z Vysočiny, ale z celé republiky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na Hvězdě se opět bruslí. Třebíčské ledové ploše pomohly silné mrazy

Zdroj: Deník/Milan Krčmář