VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novou okružní křižovatku doplnila ojedinělá značka

Třebíčsko - Teprve před několika dny se v Třebíči otevřela nová okružní křižovatka. Nahradila nepřehledný uzel pěti ulic na Václavském náměstí, nedaleko polikliniky. Řidiče však může překvapit neobvyklá dopravní značka, která je varuje před okamžitým odbočením z ulice Sv. Čecha do Štefánikovy.

18.10.2015
SDÍLEJ:

Značka informuje o obtížném odbočení.Foto: Deník/ František Vondrák

Automobily by tak měly při tomto směru jízdy celou okružní křižovatku obkroužit a teprve poté do ulice Štefánikova odbočit. Třebíčská radnice to vysvětluje bezpečností. „Značka je sice pro mnohé nová, ale z naší strany odůvodnitelná, protože odbočení pod takovým ostrým úhlem by mohlo být nebezpečné," mínil vedoucí městského odboru dopravy Aleš Kratina.

S opatřením v podobě nové a řidičům nepříliš známé značky souhlasilo i dopravní oddělení Policie ČR. Dopravní inženýr Pavel Roudenský však odmítl, že by se jednalo o zákazovou nebo příkazovou značku. „Neznamená to, že já jako cyklista nebo řidič jednostopého vozidla, například skútru, takto odbočit nemohu. Pokud se mi to podaří, tak to není problém," řekl.

Podle něj jde pouze o informativní značku, která má předejít případným komplikacím, se kterými se jakýkoli řidič může v křižovatce setkat. „Tímto dostane informaci, že vzdálenost dvou větví okružní křižovatky je tak malá a nároží tak blízko, že běžným vozidlům by takové odbočení mohlo činit potíže. Neměl by se proto snažit to tam za každou cenu zlomit, ale v klidu si křižovatku obkroužil a až poté odbočil pohodlně," popsal Pavel Roudenský.

Případné obavy řidičů z nového dopravního značení jsou podle Aleše Kratiny napros- to zbytečné. Z ulice Sv. Čecha do Štefánikovy se totiž lze dostat mnohem příjemnějším způsobem, než obkroužit celou křižovatku na Václavském náměstí. „Každý rozumně uvažující řidič se na ni ani nedostane, protože odbo- čí propojkou, která je jen kousek pod novou křižovatkou," podotkl vedoucí odboru dopravy.

Úplně výjimečná značka, s jakou se řidiči nově potkávají v Třebíči, není. Podle Pavla Roudenského se k jejímu umís-tění přistupuje ve chvíli, kdy okružní křižovatka není příliš prostorná. „Pokud to není nic zásadního, je potom řešením právě tato značka. Nebylo by šťastné, kdyby jen kvůli takovým drobným nedostatkům, kdy téměř nelze odbočit z jedné větve do druhé, ale je vhodnější ji celou objet, takové bezpečné dopravní uzly nevznikaly," zamýšlel se Roudenský.

Že nejde o výjimečnou značku, dokazuje i příklad z Třebíčska. Obdobná tabule totiž stojí také u loni otevřeného kruhového objezdu ve Studenci. „Vozidlům delším než deset metrů se na ní nedoporučuje odbočit od Třesova hned na Okarec, ale křižovatku raději objet, protože by to tam těžko lámala," potvrdil studenecký starosta Jiří Tomešek.

Bezpečnost dopravy v místě se podle něj výrazně zlepšila. Stížnosti na nemožnost okamžitého odbočení od Třesova k Okarci zatím nezaznamenal. „Do staré křižovatky musely vystrčit kabinu vozu, aby do ní viděli. Dnes mají všichni krásný přehled," pochvaloval si Jiří Tomešek.

Autor: Kamil Černý

18.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autobus MAD Třebíč.

Město ustoupilo, na platy řidičů peníze dá

Místo vraždy ulice Slavíčkova u křižovatky se Sokolovskou ulicí.
AKTUALIZOVÁNO
15

V Jihlavě došlo k vraždě. Po pachateli policie intenzivně pátrá

Průmyslová škola v Třebíči má sedm nových učeben

Třebíč – Téměř půl roku trvala rekonstrukce části budovy A Střední průmyslové školy Třebíč.

Muž ležel opilý na chodníku jen v riflích a tričku

Jemnice – Nedostatečně oblečeného muže ležícího na chodníku objevili policisté ve čtvrtek před devátou hodinou večer v ulici Lesného v Jemnici.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

S lednem startuje nominace do Zlaté jeřabiny a Skutku roku

Vysočina – Od Nového roku bude mít opět veřejnost měsíc na to, nominovat vysočinskou aktivitu či skutek z právě uplynulého roku do dalšího ročníku anket Zlatá jeřabina a Skutek roku. Ty pořádá Kraj Vysočina.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT