K největší porevoluční investiční akci se schyluje v Nových Syrovicích. Jde o přestavbu školy za šedesát milionů korun. A to už před třemi lety dostala stávající budova z 19. století novou tvář za 10,5 milionu korun.
Co tedy školnímu zařízení, jež navštěvují děti ze Syrovic a pěti okolních vesnic, ještě chybí?
„Tělocvična a školí jídelna podle nejnovějších norem, stručně řečeno,“ objasnil syrovický starosta Oldřich Svoboda.

Číslo 1875, datum vzniku, vítá příchozí nad vchodem do školy. Pěkná fasáda, nová okna i dveře, příjemně zrekonstruované podkroví, do nějž se vešla taktéž učebna výtvarky s keramickou pecí, takový je současný stav.

Hrozící nebezpečí úrazu

Jak ale říká ředitel Karel Mittner, který zde učí od roku 1977 a tradičně má na starosti prvňáky: „Vemte si, že tělocvik učíme ve třídě. Nebezpečí úrazu je doopravdy příliš velké, tělocvična se stala nezbytností.“
A tak obecní úřad i zastupitelé jednají. Projekt je na stole a podání žádosti o evropské peníze k 15. březnu je již schváleno.

„S žádostmi o peníze z fondů nám pomáhá specializovaná firma z Jindřichova Hradce. Sami bychom se jen obtížně dokázali zorientovat ve všech pravidlech a náležitostech. Navíc suma, kterou zmíněné firmě za její služby zaplatíme, patří do kolonky uznatelné náklady. Ve finále si ji odečteme,“ prozradil starosta.
Úředníci, kteří se přijímáním žádostí zabývají, mají dva měsíce na vyhodnocení. Další týdny trvá výběrové řízení na stavební firmu, která práce provede.

„Pokud by všechno šlo ideálně, nezačne se s konkrétní akcí dřív než někdy v září. Ale jak říkám, to bychom museli projít už prvním kolem příjmu žádostí,“ poznamenal starosta Svoboda. To další se otevírá na podzim.

Nová mateřská školka

Kromě tělocvičny a školní jídelny vznikne i zcela nová mateřinka. V současnosti se nachází v přízemí, projekt ji ale posunul do patra.
Budovat by se podle předpokladu mělo 29 měsíců. Nové objekty se vejdou na stávající školní pozemek a de facto ve výsledku budou dvakrát větší než současná škola.

Do Základní a Mateřské školy v Nových Syrovicích dochází 43 předškoláků a 69 dětí školního věku taktéž z Dědic, Lázu, Nimpšova, Hornic a Kojatic.
Je zde pouze první stupeň, šesťáci a starší dojíždějí do Budějovic. Učí zde pětice kantorů, tři učitelky jsou k dispozici předškoláčkům. Syrovický obecní úřad ročně na provoz svého školního zařízení vydá částku okolo 700 tisíc korun.