Ve čtvrtek si stejně jako každý čtvrtek v rámci kontrolního dne prohlédli galerii zástupci radnice, městského kulturního střediska a stavařů. Konstatovali, že je téměř hotovo. „Stavba ještě není kompletní, ale už tu je vzduchotechnika, topení nebo elektrika. Nedodělky sice jsou, ale nejde o nic zásadního," podotkl investiční technik z třebíčské radnice Igor Smola. Hotová je již rovněž přístupová plošina pro vozíčkáře, vstupní dveře do galerie by měly být umístěny v těchto dnech.

Problémy, které vystavení díla mistra Franty v hodnotě kolem dvanácti milionů korun o měsíc odložily, už jsou vyřešené. „Byly tu nějaké zádrhely. Bojovalo se s vlhkostí, tloušťka betonu měla být podle projektu slabší, ale kvůli tomu, aby fungovalo podlahové topení, se ho musela dávat větší vrstva. Ale už je to vše vyřešené," řekla ředitelka MKS Jaromíra Hanáčková. Komplikace řeší klimatizační jednotka, která se bude starat o stálou teplotu a vlhkost. Vše bude nastavené tak, aby to vyhovovalo obrazům.

Ustálené klima navíc musí být v galerii nastavené ještě před instalací čtyřicítky děl. Ty přijede připravit sám František Mertl, do Třebíče by měl dorazit zhruba dva týdny před plánovaným otevřením galerie.

Podle ředitelky se mistr Franta nemůže otevření galerie dočkat. „Je na to strašně natěšený. Když se zpozdím a z kontrolního dne mu nepošlu zprávu nebo fotky, hned se ptá. Už teď navíc připravuje propagaci galerie, dáváme dohromady pozvánku a plakát," konstatovala Hanáčková.