Hrádek prochází rozsáhlou revitalizací. Právě v těchto dnech se dokončuje její další etapa. „Stavbu převezmeme příští pátek, na jaře bychom se měli pustit do dalších úprav,“ uvedl městský architekt Petr Ondráček.

Bronislav Sobotka.
Třebíčský rodák a youtuber: Angličtinu se naučí každý, důležitá je motivace

Park Hrádek

* Lesopark Hrádek se oficiálně jmenuje Masarykovy sady.
* Na jeho východní straně se nacházejí pozůstatky bašty z 15. století a Žižkova mohyla z roku 1924.
* Lipová alej, která tudy vede, se v roce 2020 dostala do finále ankety Alej roku.
* Zajímavostí je, že přes Hrádek měla dříve vést železniční trať z Brna do Okříšek

Velmi se proměnila alej, z níž zmizela řada vzrostlých stromů. Místo nich pracovníci specializované firmy nyní vysazují nové. „I Hrádek zasáhla kůrovcová kalamitou a většina kácených stromů v lesoparku byla odumřelá. Na uvolněné místo vysázíme množství listnatých stromů,“ doplnil Ondráček.

Právě sázení nových stromů mohli kolemjdoucí sledovat v tomto týdnu. Jiní pracovníci pro změnu dláždili podklad pro lavičky, pod nimiž lidé za roky užívání vyšlapali hluboké prohlubně. Po dešti se zde i několik dní držela voda a k sezení byly prakticky nepoužitelné. Zajímavým zpestřením, které už si asi vyzkoušela řada kolemjdoucích dětí, jsou velké balvany ve východní části Hrádku. Ty mají místo nejen nejen zkrášlovat, ale právě dětem sloužit jako neobvyklý herní prvek.

Park čekají ještě dvě etapy revitalizace, kdy se dokončí cesta k Masarykově vyhlídce, vzniknou pikniková místa a také budova pro různé kulturní či sportovní akce. „Celková částka za revitalizaci, včetně budovy zázemí pro pořádání akcí, bude kolem čtyřiceti milionů korun. Přislíbená dotace z Operačního fondu Životní prostředí na sídelní zeleň je přes šest milionů korun. Hotovo by mělo být v roce 2023,“ uvedla mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Na nový vzhled Hrádku se těší i místní. „Bude to změna, všechno bude nové a hezké. Hodně sem chodí i moje dcerka se školkou. Děti si tu rády hrají,“ uvedla Pavla Vostalová.