Včera po poledni si je z monstrózního předávání v Brně na Masarykově okruhu přivezli všichni vedoucí jednotlivých oddělení na Třebíčsku, jedna se dostala i k dopravákům. A při cestě po Třebíči bylo auto s novým designem rozhodně nepřehlédnutelné.


Proč se jedná o převratnou záležitost? „V takovém rozsahu a množství se policejní auta ještě neobměňovala, k nám přijde na obvodní oddělení sedm škodovek o obsahu 1,6 litru, tu nejsilnější s obsahem 1,8 litru pak dostanou dopravní policisté,“ prozradil třebíčský policejní ředitel Pavel Suchánek. Na Třebíčsku je ve službách policie padesátka vozidel, některá z nich ovšem už dávno mají svá zlatá léta za sebou. Přitom každé z nich najezdí i dva tisíce kilometrů měsíčně.


Jízdní vlastnosti nesrovnatelné se starými auty


Nová auta jsou stříbrná s reflexním polepem na bocích. V Brně na okruhu si je strážci zákona mohli také vyzkoušet. „Jízdní vlastnosti jsou nesrovnatelné se starými auty. Oktávka výborně sedí v zatáčkách, akceleruje a má jednu pro nás naprosto podstatnou vychytávku, totiž centrální zamykání. Při zásahu je to velmi důležité, není moc času obíhat auto,“ chválil si techniku policista Libor Matoušek z Třebíčského obvodního oddělení. Z auta je možné díky vysílačce prověřovat údaje z registru obyvatel a řidičů, zda je kontrolovaný člověk v seznamu pohřešovaných osob.


Nová Škoda Octavia, určená pro dopravní policii, je schopná ujíždět rychlostí 220 kilometrů v hodině, má taky zabudovaný radar.
Výrobce dodal vozidla s benzinovým motorem, jejich spotřeba se v městském provozu pohybuje okolo osmi litrů na 100 kilometrů.


V Brně se policistům z Moravy předávalo celkem 500 „oktávek“ v policejní verzi, stovka v civilním provedení a 80 dodávek pro dopravní policisty. Účastnil se ministr vnitra Ivan Langer a policejní prezident Oldřich Martinů. Zakázka pro automobilku Škoda, která vyhrála tendr, má hodnotu přes 1,3 miliardy korun.