„Otevření je naplánované na čtrnáctou hodinu, veřejnost si bude moci nové planetárium i hvězdárnu prohlédnout od půl třetí odpoledne do šesté večer,“ informoval starosta Pavel Pacal.

Astrofyzik Jiří Grygar.
Jiří Grygar: Pochybovat o přistání na Měsíci je drzost

Hvězdárna s planetáriem nově oficiálně ponese název po třebíčském astronomovi Zdeňku Kvízovi, který ji v roce 1957 založil. Tehdy mu bylo pětadvacet let, později však emigroval do Austrálie, kde roku 1993 zemřel.

Kvíz je mimo jiné objevitelem i planetky číslo 8137, která je po něm pojmenovaná. Tuto skutečnost zmiňuje i pamětní deska na budově hvězdárny.

Pozorování na třebíčské hvězdárně v otevřené pozorovatelně.
Třebíč rozšíří hvězdárnu, postaví vedle ní planetárium

Její umístění na hvězdárnu inicioval v roce 2007, tedy k padesátému výročí vzniku této pozorovatelny, astronom Roman Šula. Tehdy ji odhalil také Jiří Grygar.

„Jiří Grygar připomněl, že je to už třetí ocenění celoživotního díla Zdeňka Kvíze. Prvním je Kvízova cena udělovaná Českou astronomickou společností jednou za dva roky v oborech, kterými se Zdeněk Kvíz zabýval. Tedy za meziplanetární hmotu, proměnné hvězdy a popularizaci vědy, druhým oceněním je pojmenování planetky číslo 8137,“ uvedl tenkrát Šula.

Video: třebíčská astronomická pozorovatelna

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Kvíz je také držitelem ocenění Osobnost města Třebíče, které mu radnice posmrtně udělila v roce 2001. I toto ocenění za astronomy převzal Jiří Grygar.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obří zakázka na autobusy v Třebíči: firma byla moc pečlivá, hrozí jí vyřazení

Zdroj: Deník/Milan Krčmář